Spíte na ľavom alebo pravom boku? Odhalíme vám, ktorý je ten zdravší

Ilustračná snímka.
Zdroj: LightField Studios/shutterstock.com

Poloha vášho tela ovplyvňuje napríklad komfort a pozíciu vašich orgánov.

O tom, aký je spánok dôležitý sme vám napísali už veľakrát. Riešili sme ako dlho by ste mali spať, aj v akých hodinách. Až doposiaľ sme sa však nezamerali na stranu, na ktorej by ste mali spať. Áno, aj tá je nesmierne dôležitá a sú medzi nimi a ich vplyvom na vaše telo rozdiely.

Poloha vášho tela ovplyvňuje napríklad komfort a pozíciu vašich orgánov. Nie, žeby sa reálne hýbali, ale podľa toho, na ktorom boku spíte, je na ne vyvíjaný tlak a sú stlačené. Taktiež to ovplyvňuje prúdenie telesných tekutín. Odborníci sa z viacerých dôvodov zhodli, že je zdravší ľavý bok, prečo, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prečítajte si aj: Bolí vás hlava a neviete prečo? Miesto bolesti prezrádza aj jej príčinu

Chrápanie

Možno to znie neuveriteľne, ale chrápanie sa vraj viac eliminuje práve na ľavom boku. Teda všeobecne platí, že každý bok je lepší ako chrbát, ktorý spôsobuje, že je chrápanie hlasnejšie. Je to preto, že sú pri spánku vaše ústa, jazyk a čeľusť úplne uvoľnené, čoho výsledkom je chrápanie.

Pálenie záhy

Zobudili ste sa ráno s pálením záhy? Predstavte si, že aj na to vplýva poloha vášho tela, a teda aj vášho žalúdku. Ten prirodzene visí smerom dole, teda sú dole zliate aj žalúdočné kyseliny. Nesprávna poloha tela ich však dostáva zo žalúdka. Odborníci sa zhodli, že spánok na ľavej strane tento pocit zmierňuje, a to už po niekoľkých minútach.

Zdroj: Shutterstock.com/ArtFamily

Srdce

K tomuto bodu asi väčšina z vás vedela, že prídeme. Na ľavej strane tela sa nachádza aj vaše srdce a jeho činnosti prospieva spánok na ľavej strane. Môže za to gravitácia, keďže srdce v tejto polohe pumpuje krv priamo do aorty. Taktiež sa ľahšie pumpuje krv do srdca. Ide teda o efektívny spôsob ako mu uľahčiť prácu.

Tehotenstvo

Aj tehotným ženám sa často odporúča spánok na ľavej strane. Prečo? Ak spia na pravej strane, ich maternica tlačí na pečeň, ktorá sa nachádza na pravej strane tela.

Lymfatický systém

Dokonca aj vaše lymfatické uzliny majú úžitok zo spánku na ľavej strane. Dochádza totiž k lepšej filtrácii škodlivých látok skrz lymfatické uzliny. Ak spíte na pravej strane, filtrácia funguje asi o niečo pomalšie.

Prečítajte si aj: Používate prací prostriedok iba pri praní? Ušetrite a využite ho aj v domácnosti

Trávenie

A práve pre trávenie je poloha na ľavom boku naozaj najvhodnejšia. Je to preto, že žalúdok a pankreas visia prirodzene dolu. Nemusia teda prekonávať problémy, ktoré im spôsobuje poloha na pravom boku, keď sa nachádzajú v neprirodzenej polohe. Poloha na ľavom boku, na chrbte či na bruchu je pre tieto orgány viac-menej neutrálna, ale keď ležíte na ľavom boku, tak trávenie výrazne podporíte, tvrdí prozeny.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti