Heráka z OĽaNO stíhajú za sexuálne zneužitie maloletej. Pozreli sme sa na obvinenie s právnikom

Právnik.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Podľa našich informácií nejde o prvý prípad, keď poslanec čelí podobnému obvineniu.

Poslanec vládneho OĽaNO Ján Herák čelí stíhaniu za sexuálne zneužitie maloletej, okrem toho musí vysvetľovať aj podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Ak by ho odsúdili, hroziť mu môže trest až do desať rokov väzenia.

Novopečený poslanec, ktorý roky organizuje tábory pre chudobné deti. Práve tam mali vlani vzniknúť podozrenia, že Herák sexuálne zneužil maloletú osobu. Poslanec má už obvinenie v rukách.

Informácií k prípadu je minimum, keďže ide o osobu mladšiu ako 15 rokov. Známe sú však paragrafy.

Tie menujú súlož či inú formu sexuálneho zneužitia a k tomu ohrozenie mravnej výchovy mládeže. Právnik vysvetľuje, že nevinné priateľské či otcovské dotyky sem nespadajú.

„V prípade, že bolo vznesené obvinenie pre paragraf 201, odsek 1, tak nejde o bežné objímanie, tam už musia byť dotyky na intímnych miestach,“ ozrejmil Matúš Kanis.

Poslanec zatiaľ poslal krátke písomné stanovisko. V ňom popiera, že by sa stali veci, z ktorých je obvinený a polícii poskytne plnú súčinnosť. Pred kamery sa chce postaviť až v stredu (26. 5.).

K obvineniu podľa Kanisa zvyčajne neprichádza len na základe jednej výpovede. Dedukuje, že v tomto prípade by už mali existovať znalecké posudky maloletej či výpovede iných ľudí.

Poslanec bude situáciu vysvetľovať aj kolegom v OĽaNO. Obvinenie v klube považujú za vážne, upozorňujú však na prezumpciu neviny.

Podľa našich informácií nejde o prvý prípad, keď Ján Herák čelí podobnému obvineniu. V minulosti malo ísť o chovankyňu jedného z detských domovov. Obvinenie bolo zastavené s tým, že sa skutok nepreukázal.

Viac v reportáži Gabriely Kajtárovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obvinenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.