Ján Herák si pozastavuje členstvo v OĽaNO. Čelí stíhaniu za sexuálne zneužitie maloletej osoby

Ján Herák si dočasne pozastaví členstvo v klube OĽANO.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Poslanec popiera, že by sa stali veci, z ktorých je obvinený a polícii poskytne plnú súčinnosť.

Poslanec vládnej strany Ján Herák si dočasne pozastavil svoje členstvo v klube OĽaNO. Urobil tak po tom, ako vyšlo najavo, že čelí stíhaniu za sexuálne zneužitie maloletej osoby. Okrem toho musí vysvetľovať aj podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

K závažným obvineniam sa v stredu (26. 5.) vyjadril po prvý raz len stručne. Podrobnosti však oznámi najskôr orgánom činným v trestnom konaní. Verí v očistenie svojho mena a aj on sám má záujem, aby sa záležitosť čo najskôr vyšetrila. Je kedykoľvek pripravený vypovedať a popiera, že by sa stali veci, z ktorých je obvinený.


Ak by Jána Heráka odsúdili, hroziť mu môže trest až do desať rokov väzenia. Novopečený poslanec roky organizuje tábory pre chudobné deti. Práve tam mali vlani vzniknúť podozrenia, že Herák sexuálne zneužil maloletú osobu. Poslanec má už obvinenie v rukách.

Informácií k prípadu je minimum, keďže ide o osobu mladšiu ako 15 rokov. Známe sú však paragrafy. Tie menujú súlož či inú formu sexuálneho zneužitia a k tomu ohrozenie mravnej výchovy mládeže. Právnik vysvetľuje, že nevinné priateľské či otcovské dotyky sem nespadajú.

„V prípade, že bolo vznesené obvinenie pre paragraf 201, odsek 1, tak nejde o bežné objímanie, tam už musia byť dotyky na intímnych miestach," ozrejmil Matúš Kanis.

K obvineniu podľa Kanisa zvyčajne neprichádza len na základe jednej výpovede. Dedukuje, že v tomto prípade by už mali existovať znalecké posudky maloletej či výpovede iných ľudí.

Poslanec situáciu vysvetľoval aj kolegom v OĽaNO. Obvinenie v klube považujú za vážne, upozorňujú však na prezumpciu neviny.

Podľa našich informácií nejde o prvý prípad, keď Ján Herák čelí podobnému obvineniu. V minulosti malo ísť o chovankyňu jedného z detských domovov. Obvinenie bolo zastavené s tým, že sa skutok nepreukázal.

Za poslanca sa postavila aj jeho manželka

K poslancovým obvineniam sa vyjadrila aj jeho manželka. Stojí na strane svojho muža a tvrdí, že dotyčná osoba si neuvedomuje, čo spôsobila jemu aj celej jeho rodine.

„Janka poznám už 12 rokov z toho deväť rokov sme partnermi. Odkedy ho poznám, svoj život venuje deťom z detských domovov. Obetuje im všetok svoj voľný čas, niekedy aj na úkor rodiny. Pomáha nezištne, s úmyslom dať druhým to, čo im nebolo v živote dopriate. Tí, čo Janka poznajú sa nad celou situáciou pousmejú alebo sú šokovaní, aký výmysel koluje správami. V roku 2018 som sa rozhodla vziať si ho za manžela a bolo to to najlepšie rozhodnutie v mojom živote! Tvoja rodina, priatelia a blízki stojíme za tebou a vždy budeme! Na záver by som už len dodala !!!Za dobrotu na žobrotu!!!," napísala v statuse na facebooku Petra Heráková.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján Herák

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.