Pčolinský do parlamentu nepríde, žiadosť zamietol prokurátor ÚŠP

Vladimír Pčolinský.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Podľa jeho advokáta bol ochotný prísť pred poslancov.

Do pléna národnej rady nepríde bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský, ktorý je aktuálne vo väzbe.

Na poslaneckom grémiu o tom informoval predseda parlamentu Boris Kollár, potvrdila to aj prokuratúra. Mimoriadna schôdza pokračuje v neverejnom režime, trvať bude do prerokovania, čiže v prípade potreby aj po 19.00 h.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadosti NR SR o predvedenie obvineného V. P. nevyhovel a nevydal súhlas na jeho predvedenie," uviedol hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Mimoriadne rokovanie by podľa predsedníčky poslaneckého klubu Za ľudí Jany Žitňanskej chceli ukončiť v stredu, aby vo štvrtok (27. 5.) mohli pokračovať v riadnej 28. schôdzi


Advokát: Pčolinský je ochotný prísť do parlamentu

Právnici sa zhodujú v tom, že vystúpenie exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského v parlamente nie je nereálne. „Podľa môjho názoru to právne možné je, zhodou okolností som aj bol na stretnutí s klientom vo väzbe," uviedol pre TV Markíza Ondrej Urban z advokátskej kancelárie USGB.

Postup je taký, že súhlas na to by mal dať dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. „Oficiálny postup by asi mal byť taký, že predseda národnej rady a zástupca zákonodarného zboru by mal kontaktovať generálnu prokuratúru a teda generálneho prokurátora, že bolo prijaté takéto uznesenie. Generálny prokurátor ako najvyšší orgán prokuratúry by podľa môjho názoru mal dať pokyn dozorovému prokurátorovi, čo je zástupca špeciálneho prokurátora. Ten ak dá súhlas, tak by mal byť (pozn. redakcie Pčolinský) predvedený eskortou medzi poslancov Národnej rady." vysvetlil ešte dopoludnia celý postup Urban.

Poslanci majú zo zákona právo oboznamovať sa aj s utajovanými skutočnosťami. To znamená, že v tom prípade bude plénum v neverejnom, utajenom režime.

Pčolinský by podľa informácií svojho právneho zástupcu bol ochotný povedať jednak to, prečo podal v pondelok trestné oznámenie a vedel by v obmedzenom režime, tak, aby nič nevyzradil, povedať aj to, čo robil ešte ako riaditeľ SIS bez toho, aby uvádzal konkrétne mená a konkrétne skutočnosti.

„Aby sa ani on nevystavil nejakému riziku porušenia vyhradenia utajovanej skutočnosti alebo, aby niečo nezmaril,“ dodal Ondrej Urban.


„Tajné stretnutie“

Na stretnutí na pôde SIS v pondelok 17. mája sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov. Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Médiá informovali, že v tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Premiér už odmietol, že by sa stretnutie týkalo bývalého šéfa SIS alebo iných vyšetrovaných živých prípadov. Stretnutie sa podľa jeho slov uskutočnilo z jeho iniciatívy, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nr sr

Dôležité udalosti