Domáce

Rusko zakázalo dovoz potravín aj zo Slovenska. Ako sa nás to dotkne?

Obchod - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Zákaz vstupuje do platnosti už dnes 7. augusta 2014 a potrvá jeden rok.

Rusko od dnešného dňa zakazuje dovoz potravín z Európskej únie (a teda aj zo Slovenska), USA, Nórska, Kanady a Austrálie. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes na stretnutí kabinetu oznámil, že zákaz sa týka dovozu ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov. Zákaz vstupuje do platnosti už dnes 7. augusta 2014 a potrvá jeden rok.

Toto rozhodnutie Moskvy nasledoval po najnovšom kole sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla minulý týždeň Európska únia.

Ako sa nás to dotkne?

Hoci Slovensko vyváža poľnohospodárske a potravinárske výrobky v drvivej väčšine do krajín Európskej únie, až 96,6 percent z celkového exportu, ruské embargo na dovoz potravín môže výrazne postihnúť aj náš agropotravinársky sektor. Upozorňuje na to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Zákaz sa týka dovozu ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov

Okrem slovenských exportérov, ktorí priamo do Ruska vyvážajú napríklad mäsové a mliečne výrobky, cukrovinky či alkoholické nápoje, môžu byť embargom zasiahnutí aj podnikatelia bez obchodných väzieb na túto krajinu.

Ako vysvetlil hovorca SPPK Stanislav Nemec, EÚ patrí medzi najväčších obchodných partnerov Ruska a zastavenie jej vývozov bude znamenať nevyhnutné presmerovanie embargovaného tovaru na nové trhy, vrátane slovenského.

"To môže spôsobiť značný rast dovozov, sťažiť realizáciu domácej produkcie a zvýšiť tlak na pokles cien, ktorý môže znamenať existenčné ohrozenie viacerých domácich producentov," podotýka Nemec.

Prípadný väčší dovoz z krajín, ktoré budú embargom postihnuté, môže podľa neho ohroziť aj snahu komory zvyšovať podiel predaja slovenských výrobkov na domácom trhu.


MOSKVA/BRATISLAVA/TASR/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.