Viete správne ošetriť svoje oblečenie? Vysvetlíme vám, čo presne jednotlivé symboly znamenajú

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Dodržiavanie znakov predĺži životnosť, kvalitu a zachová vlastnosti látky.

Či už ste si zadovážili nové tričko, nohavice, kabát, uteráky alebo posteľné obliečky, všetky tieto kusy oblečenia majú biele štítky. Väčšinou je to prvá vec, ktorú po návrate domov odstrihnete, aby vám neprekážala pri užívaní vecí. Iba málokto si pritom uvedomí, že sú tam veľmi cenné informácie.

Jednotlivé kusy vecí obsahujú v dnešnej dobe viacero rôznych látok, ide skôr o zmesi, ktoré sa ľahko môžu poškodiť a nesprávnym praním či žehlení im jednoducho skrátite životnosť. Problém však nebýva iba v rýchlom odstránený štítku, ale aj v samotnom rozpoznaní znakov. Ak nechcete, aby sa vám oblečenie zrazilo, stratilo farbu či vlastnosti, pozrite si prehľad najdôležitejších symbolov.

Prečítajte si aj: Používate prací prostriedok iba pri praní? Ušetrite a využite ho aj v domácnosti

Symboly na štítkoch

Symbol vaničky s vodou poukazuje na úkon týkajúci sa prania. Hneď prvý znamená, že oblečenie môžete prať v práčke. Ak je vanička podčiarknutá, znamená to šetrnejšie zachádzanie s materiálom. Dve podčiarknutia znamenajú ešte jemnejšie pranie. Žmýkanie aj pranie by malo byť nastavené na nízkom stupni. Taktiež by mal byť bubon práčky naplnený iba na jednu tretinu kapacity.

Preškrtnutá vanička poukazuje na oblečenie, ktoré nie je vhodné prať vo vode. Taktiež by ste mali obmedziť akúkoľvek manipuláciu v mokrom stave. Symbol s rukou zas odporúča iba ručné pranie, teda veľmi jemné. Teplota vody má vtedy dosahovať maximálne 40 stupňov Celzia.

Posledný symbol sa týka bielenia a znamená, že daný kus látky môžete bieliť všetkými možnými spôsobmi.

Zdroj: Shutterstock.com/YummyBuum

Obrázok vaničky s číslom je veľmi známy prací symbol. Ide o najbežnejší a najdôležitejší znak na štítku, ktorý vás informuje o teplote vody, na ktorej máte oblečenie prať.

Posledný symbol, trojuholník s pruhmi, zakazuje bielenie oblečenia produktami s chlórom. Tie bez chlóru sú v poriakdu.

Zdroj: TanyaRozhnovskaya/shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com/YummyBuum

V tomto prípade nie je rozdiel medzi hornými a dolnými vaničkami. Niektorý výrobca iba zamení konkrétne číslo za bodky. Ako aj môžete vidieť na obrázku, jedna bodka povoľuje pranie na 30 stupňoch Celzia a postupne už každá ďalšia znamená +10 stupňov Celzia.

Keď sa v trojuholníku nachádza skratka CL, znamená to, že je povolené bielenie chlórom. V prípade, že je preškrtnutá, na tento spôsob bielenia zabudnite.

Zdroj: Shutterstock.com/YummyBuum

Z prania sa dostáveme k žehleniu. Pokiaľ uvidíte na štítku žehlišku, materiál sa môže žehliť. Ak je na žehličke bodka, oblečenie znesie iba nízku teplotu žehlenia do 110 stupňov Celzia. Dve bodky zvyšujú znášanlivosť teploty na 150 stupňov Celzia a tri až na 200 stupňov Celzia. Ak je žehlička prekrížená, daná látka sa nesmie žehliť.

Posledný symbol sa týka bielenia, ktoré by ste nemali aplikovať na daný kus oblečenia. Taktiež by ste s amali vyhnúť produktom obsahujúcim chlór.

Zdroj: shutterstoc.com/ YummyBuum

No a v posledných rokoch pribudlo aj označenie pre sušičku, a teda vhodnosť sušenia oblečenia v bubnovej sušičke. Prvý symbol opäť dovoľuje sušenie. Bodky aj tentokrát symbolizuju chodnú teplotu. Jedna bodka povoľuje sušenie pri nízkej teplote do 60 stupňov Celzia, dve bodky do 80 stupňov Celzia a tri umožňujú aj vyššie teploty. Ak je symbol prekrížený, nemôžete oblečenie sušiť v bubnovej sušičke.

Prečítajte si aj: Doposiaľ ste používali náplasť nesprávne. Ukážeme vám, ako ju môžete správne zafixovať

Zdroj: Shutterstock.com/YummyBuum

No a v závere sa dostávame k chemickému čisteniu. Tieto symboly sú určené pre špeciálne prádelne, ale poďme si ich predsa len vysvetliť. Chemické čistenie znázorňuje kruh, ak je prázny, čistenie je dovolené.

V kruhu môžu byť písmená, ktoré znázorňujú typ vhodného rozpúšťadla. Písmeno A povoľuje použitie všetkých pracích prostriedkov. P označuje suché čistenie, pri ktorom sú zakázané rozoúšťadla s výnimkou tetrachloretylu. F predstavuje čistenie uhlovodíkovými rozpôšťadlami a W povoľuje mokré čistenie. Prekrížený symbol nedovoľuje chemické čistenie, oblečenie by sa mohlo poškodiť.

Posledný symbol štvorca, ktorý má vodorovnú čiaru, znamená, že oblečenie nemôžete sušiť zavesené, ale rozložené na podložke, tvrdí portál blesk.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.