Zemiaky nie sú len na jedenie. Tipy na ich využitie pri čistení a upratovaní

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Evgeniya369

Ani voda z varených zemiakov nie je na zahodenie.

Zemiaky miluje každý, teda naozaj väčšina ľudí, minimálne v jednej forme. Z jednej suroviny si môžete pripraviť varenú dobrotu, taktiež si ich môžete dať upiecť, urobiť z nich rôzne dobroty ako šúľance, halušky alebo francúzske zemiaky. Hranolky už radšej spomenieme len na záver. O jedení však tento článok nie je. So zemiakmi môžete totiž čistiť aj upratovať.

Okuliare

Pandémia koronavírusu priniesla so sebou aj povinnosť nosenia rúšok. Bežný človek si na ne pomerne rýchlo zvykol, ľudia, ktorí nosia okuliare to však mali o niečo horšie. Okuliare sa im totiž pri nosení rúška zahmlievajú. A práve s tým účinne pomôže zemiak. Stačí ak ním pretriete vnútornú stranu okuliarov. Práve škrob zo zemiakov zabráni zahmlievaniu vašich skiel.

Prečítajte si aj: Keď cibuľa a cesnak kraľujú kuchyni: Táto kombinácia vám zmení život

Sklo

Ak ste si mysleli, že nimi ideme čistiť sklo, ste na omyle. Tentokrát ide o upratanie rozbitého skla. Aj keď sa hovorí, že črepy prinášajú šťastie, môžu vás aj nepríjemne porezať. Prekrojte zemiak na polovicu a trite ním o podlahu. Drobné kúsky skla sa bezpečne do zemiaka „zarežú.“

Hrdza

Hrdza je veľmi nepríjemná a jej čistenie ešte horšie. Ak potrebujete očistiť hrdzavé nožnice či nôž, použite zemiak. Opäť ho prekrojte na polovicu, dajte na vrch trochu mydla či sódy bikarbóny a potierajte hrdzu až kým nezmizne. Následne ich poriadne opláchnite a nechajte vyschnúť.

Prečítajte si aj: Spíte na ľavom alebo pravom boku? Odhalíme vám, ktorý je ten zdravší

Striebro

Uvarili ste si zemiaky a chystáte sa ich scediť? Nerobte to! Teda, môžete, ale vodu si niekde odložte. Obsahuje totiž veľa škrobu, ktorý môžete použiť na čistenie vášho striebra. Na minimálne hodinu vložte striebro do vody a nepríjemné škvrny ľahko vyleštíte.

Škvrny

Zemiaky vám pomôžu nielen so škvrnami na striebre, ale aj na oblečení. Ak máte niekde mastný fľak, nakrájajte naň zemiak a jemne ho do tkaniny zapracte. Niekoľkokrát tento proces zopakujte, radí portál tips-and-tricks.co.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti