Ďalší známy kajúcnik spoznal definitívny trest: Som rád, že to mám za sebou

Exnámestník riaditeľa SIS Boris Beňa.
Zdroj: TASR

Dohodol sa na podmienke, zaplatiť musí aj finančný trest.

Exnámestník riaditeľa SIS Boris Beňa sa dohodol na vine a treste. Súd v Banskej Bystrici rozhodol o tom, že za vyzradenie utajovaných skutočností a korupciu dostane tri roky s podmienečným odkladom na päť rokov.

Zaplatiť musí aj finančný trest 14-tisíc eur a má zákaz stretávať sa s osobami, ktoré majú na neho zlý vplyv. Rozsudok je právoplatný, keďže obvinený sa vzdal práva na verejný proces a možnosti odvolať sa voči verdiktu.

Pôvodnú dohodu počas verejného zasadnutia modifikovali po tom, ako sudca ŠTS reagoval, že má výhrady k výške navrhovaného peňažného trestu 7 000 eur, a to aj vzhľadom na okolnosti prípadu. Označil ho za nízky. Beňa zaplatí dvojnásobok, s čím súhlasil, inak by sudca dohodu neschválil.

„Súhlasili sme s ňou preto, že bola v rámci zákona a chceli sme, aby sa konanie dnes právoplatne skončilo. K iným veciam, ako boli dnes na súde prejednané, sa nebudeme vyjadrovať," konštatoval Beňov obhajca Peter Kubina.

„Som rád, že to mám za sebou," uviedol pre médiá Beňa. Na otázku, čo bude teraz robiť, odpovedal: „Budem sa viac venovať rodine."


Obvinený Boris Beňa od začiatku spolupracovals vyšetrovateľmi v kauze Judáš. Usvedčuje aj ďalších v iných trestých veciach. Vypovedal napríklad o údajnej korupčnej trestnej činnosti vtedajšieho riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Spolu s Beňom mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala.

BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vladimír Pčolinský

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.