Správa SIS šokovala parlament. Týka sa podozrení z manipulovania či ovplyvňovania vyšetrovaní

Parlament.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

SIS má údajne aj dôkazy.

Správa Slovenskej informačnej služby, ktorá šokovala parlament. V Národnej rade prečítali správu tajnej služby, ktorá sa týka podozrení z manipulovania či ovplyvňovania vyšetrovaní. SIS má údajne aj dôkazy. Polícia ale tvrdí, že nikdy nič nezákonné nerobili.

Predseda parlamentu Boris Kollár v stredu (26. 5.) v národnej rade prečítal správu, ktorú pripravila SIS. Schôdza bola neverejná. Mali tam ale odznieť informácie tajnej služby o možnom manipulovaní viacerých vyšetrovaní známych z posledných mesiacov. Na Slovensku má údajne existovať skupinka policajtov či prokurátorov, ktorí vyšetrovania ovplyvňujú.

„Ktorá má modus operandi, ktorý je zdokumentovaný presne ako funguje, ktorým vie presne koordinovať výpovede svedkov, ktorých vie nabádať ako majú povedať, aby to zapadalo k inej výpovedi, aby to presne pasovalo do toho, čo chcú a aby výsledok vlastne tých výpovedí smeroval k tomu, čo zadá táto pracovná skupina," konštatoval poslanec líder neparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Politici naprieč celým spektrom označili správu za veľmi vážnu. Šéf tajnej služby, ktorý na rokovaní parlamentu bol, vraj uviedol, že k podozreniam majú aj zákonne získané dôkazy, ktoré sú rovno použiteľné v trestnom konaní. Hovorí sa hlavne o odposluchoch.

„Správa nám oznamuje, že tu je jednoducho nejaká partia orgánov činných v trestnom konaní, ktorá sa pravidelne stretáva a ktorá pracuje s takzvanými univerzálnymi svedkami," povedal v stredu (26. 5.) predseda Smer-SD Robert Fico.

„Hovoria o určitých okolnostiach, ktoré sú, ako to povedať a nedostať sa do basy, sú veľmi vážneho charakteru a musíme to riešiť, alebo musia to riešiť orgány na to určené," vyhlásil predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár.

V parlamente čítali správu upravenú na stupeň dôverné. Predseda parlamentu či vlády však dostávajú takéto informácie komplet, teda v režime prísne tajné, takže by mali vedieť viac a presne, čo SIS-ka vie.

„Tieto informácie sú vážne a preto sa všetky orgány, ktoré sa tomu venovať majú, sa tomu venujú, majú moju dôveru a verím tomu, že budú konať všetky kroky, ktoré sú potrebné," tvrdí premiér Eduard Heger.

Informáciami by sa už kompetentné orgány mali zaoberať. Koná už napríklad Národný bezpečnostný úrad. „Všetci ľudia, ktorí môžu, nemusia byť zapojení do tejto organizovanej skupiny a ktorí sú príslušníkmi orgánov činných v trestnom konaní, majú otvorené bezpečnostné previerky," povedal šéf výboru pre kontrolu NBÚ Martin Beluský.

Podľa našich informácií otvorili previerky 16 policajtom. Žiadne konkrétne mená však v správe uvedené neboli. Na tieto informácie reagovali aj policajti z tímu Očistec. Odmietajú, že by sa pri ich vyšetrovaní dialo niečo nezákonné. Píšu, že postupujú striktne podľa zákona a odmietajú manipulovanie dôkazov v akejkoľvek trestnej veci.

Podobné útoky vnímajú policajti zaradení v pracovnej skupine „OČISTEC" ako pokus o zastrašovanie a snahu o diskreditáciu skupiny a jej členov, v úmysle zmariť riadne a nestranné vyšetrovanie rozsiahlej obzvlášť závažnej trestnej činnosti a dosiahnutie spravodlivosti.

Reportáž spracoval Michal Hečko.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sis

Dôležité udalosti