Puberta sa blíži: Rozumné rady pre rodičov detí medzi deviatym a dvanástym rokom života

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Roman Samborskyi

Podľa psychológov je nevyhnutné zdôrazniť im dôsledky ich nevhodného správania.

Puberta je asi to najobávanejšie obdobie v živote rodičov. Ani nie preto, že by sa báli o svoje deti, ale skôr sa im boja čokoľvek povedať, pretože to môže viesť k hádke, buchnutiu dverí a vete, ako vás vaše dieťa nenávidí. Áno, zažili sme to všetci, či už v našej puberte alebo v tejto ich.

Hovorí sa, že čím skôr príde, tým lepšie. V tejto dobe sa zvykne u deti puberta preukazovať skôr ako v minulosti. Napriek tomu, že ide o emočne náročné obdobie, musíte sa snažiť svoje ratolesti usmerniť, špecifikovať ich správanie a dohodnúť si určité zásady. Podľa psychológov je tiež nevyhnutné zdôrazniť im dôsledky ich nevhodného správania.

Prečítajte si aj: Máte bezdetnú kamarátku? Tieto veci jej nikdy nehovorte

Vek medzi deviatym a dvanástym rokom je veľmi náročný. Deti chcú byť čo najviac nezávislé avšak na mnohé povinnosti ešte nie sú dostatočne zrelé. To znamená, že potrebujú dohľad a vedenie, ktoré sa im nie vždy pozdáva, pretože si uvedomujú, že rodičia nie sú neomylní a dokonalí.

Práve preto ich hodnotí, polemizuje s nimi a snaží sa argumentovať a presadzovať vlastné názory. To vedie k vzdorovaniu, dohadovaniu, vzdoru, kriku, hnevu a klamstvám. Stredobodom ich vesmíru sa stávajú kamaráti. Aj pre nich je nadovšetko práve uznanie a obdiv kamarátov. Snažte sa preto vybudovať určitú stratégiu, ktorou im pomôžete vyvarovať sa hlúpostiam, radí portál maminka.cz.

Pravidlá

Či sa im to páči alebo nie, potrebujú mať jasne stanovené pravidlá a hranice, niečo v štýle pravidlá hry, ktoré musia dodržiavať. Tie im môžete dať v každom veku, bude to pre nich iba prospešné. V rámci týchto pravidiel však budete tolerovať aj jeho rôzne prejavy. Od najútlejšieho veku by mali mať deti jasno v tom, čo si môžu a čo si naopak v žiadnom prípade nemôžu dovoliť. A v kritickom čase predpuberty nastáva skvelý čas na úpravu a aktualizáciu týchto pravidiel. Môžete im naznačiť, akú pomoc od nich očakávate v domácnosti, aj čo sa týka školskej prípravy, trávenia času s kamarátmi, ranného vstávania a pod. Rozprávajte sa spolu a snažte sa zhodnúť na kompromise.

Zodpovednosť

Dieťa sa s pribúdajúcim vekom dožaduje privilégií, chce vlastný mobilný telefón, televízor, tráviť čas s kamarátmi bez dozoru či hrať sa osamote. Deti však nebývajú schopné prevziať zodpovednosť za podobné výhody. Práve preto sa opäť porozprávajte a vytvorte si vlastnú „zmluvu“. Pôjde o zoznam dôležitých bodov, pokynov a noriem správania, ktoré musí dieťa dodržiavať a rešpektovať. Tým vám preukáže vlastnú zrelosť. Napríklad bude mať každý deň bez výhovoriek a prehovárania hotové všetky úlohy ešte pred večerou, ak tak bude, môže niečo dostať, niečo mu dovolíte a niekam posuniete vlastnú hranicu tolerancie.

Zdroj: shutterstoc.com/Alena Ozerova

Jedno varovanie

Nie trikrát, ani štyri, ale iba jedenkrát ho napomeniete a dosť. Ak zopakujete vyhrážanie v štýle, „ak to neurobíš, tak...“ trikrát za jednu hodinu, dieťa už vie, že to nikde nevedie. Ak dieťa o niečo požiadate, neurobí to, tak ho napomeňte, ale iba raz a s dodatkom, čo sa stane, keď to neurobí (dôsledky musia byť logické). Ide o skvelý spôsob, ako naučíte dieťa sebadisciplíne.

Hra na babičku

Neviete, čím to je, že si stará mama vždy s deťmi poradí a urobí poriadok bez stresu, nervov a zvýšeného hlasu? Vždy sa s ňou dohodnú a poslúchnu ju na slovo, vás pritom ignorujú. Možno tomu neuveríte, ale vo väčšine prípadov ide o iný slovosled. „Nepôjdete von, pokiaľ neurobíte všetko, čo som vám povedala,“ znejú často vaše vety. Babka pritom ide na to inak: „Jasné, že môžeš ísť von. A to hneď, akonáhle budú hotové všetky úlohy.“ Význam vety je rovnaký avšak vplyv na deti je rozdielny. Deti sa jednoducho naučia niesť zodpovednosť za vlastné činy.

„Žehlenie“ problémov

Veď to poznáte, keď sa niečo stane a na vine je vaše dieťa, meníte sa na kúzelníka, ktorý všetko zatĺka, žehlí a riadi sa mottom „moje dieťa by to neurobilo.“ Nie je to správne. Naučte deti vlastnej zodpovednosti. Nezáleží pritom na tom, či prišli neskoro do školy, neurobili si domáce úlohy alebo si zabudli pomôcky do školy. Ak nejde o život, tak ich nechajte, aby si svoje problémy vyriešili samé. Uvidíte, bude to cenná skúsenosť.

Prečítajte si aj: Viete správne ošetriť svoje oblečenie? Vysvetlíme vám, čo presne jednotlivé symboly znamenajú

Odmena

Domáci ekonomický plán je veľmi cenná skúsenosť. Z problémového správania vašich ratolestí sa razom stane idylka. Úspech, snahu a dobré správanie sa nebojte oceniť a odmeniť. Záleží len na vás a vzájomnej rodinnej dohode, akou formou to bude. Čokoľvek, čo deti majú radi a musia si to nejako zaslúžiť, funguje ako správny motivátor.

Provokácia

Ako sme už vyššie spomínali, ide o veľmi emočné obdobie, v rámci ktorého sa vás budú snažiť zaujať. Predsa len zámerná provokácia má určité čaro a dokáže vás vyburcovať. Napriek tomu je občas najlepším riešením ignorancia. A nezáleží či plačú, kričia, prekrikujú sa, sťažujú alebo hovoria o nespravodlivosti celého sveta. Psychológ odporúča stať sa v podobnej situácii hluchým, odvrátiť sa, predstierať nevšímavosť, nekričať a nerozčuľovať sa. Jednoducho sa nenechajte vyprovokovať. Vaša ratolesť sa sama napokon upokojí.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.