Pestujete rajčiny? Pozor na najčastejšie chyby, ktoré robia záhradkári

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Andy Dean Photography

Rajčiny často napadnú choroby aj škodce.

Rajčiny sú na konzumáciu veľmi univerzálne. V kuchyni z nich viete vyčariť polievky, omáčky, šaláty a dokonca sa často využívajú pri zaváraní. Práve preto dúfate každý rok v bohatú úrodu, tá však neprichádza. A za tým bude problém.

Práca v záhrade má práve tú výhodu, že je určitým relaxom. Slniečko na vás svieti, vy pracujete s voňavou zeminou, rastlinami a počúvate pritom spev vtákov. Tá najväčšia radosť však prichádza pri zbere úrody, hlavne rajčín, ktoré sa ľahko pestujú a majú veľa plodov. Čo ak to tak nie je? Dôvodov môže byť viac, od rôznych chorôb až bo škodce. Často však aj vaše zlozvyky, pozrime sa na tie najčastejšie.

Prečítajte si aj: Zemiaky nie sú len na jedenie. Tipy na ich využitie pri čistení a upratovaní

Tmavé fľaky

Všimli ste si na vašich plodoch tmavé fľaky, ktoré sa miestami zmenili až na čierne? Vašim rajčinám chýbajú živiny, konkrétne vápnik. Podobné fľaky sa pritom nemusia objaviť iba na vašich rajčinách, ale aj paprikách. Ako je to možné? Väčšinou za to môže nepravidelné polievania a príliš chladné či horúce počasie. Pozor si tiež musíte dať na dusíkaté hnojivá.

Aby ste sa vyhli tomuto problému, čítajte zloženia hnojív a dbajte na to, aby koreňový systém nikdy nepreschol. Použiť môžete aj aj slamu, kôru a iné formy prekrytia pôdy, ktoré udržia vlahu v koreňoch. Prípadne dodajte vápnik aplikáciou na listy.

Fosfor

Nielen vápnik, ale aj fosfor potrebujú rajčiny. Inak hrozí ich úhyn. Aj keď je oh v pôde dostatok, rastliny ho dokážu prijímať iba pri vyšších teplotách. Práve preto sa snažte rastliny udržať v teple a v chladnejšie noci prikryť.

Zdroj: Shutterstock.com/Alchemist from India

Deformácia

Rôzne výrastky, vrásky, zrasty a iné deformácie sa môžu vyskytnúť na vašich plodoch. Viac náchylné sú na ne odrody s veľkými plodmi. Presná príčina, žiaľ, nie je známa, ale asi za to môže poškodenie kvetu. Snažte sa preto uchovať sadenice v teple a ak ste ich vysadili skôr, prikrývajte ich korene a prípadne aj sadenice netkanou fóliou.

Praskliny

Rastové praskliny začínajú pri stonke a niekedy pokračujú po obvode celého plodu. Samy o sebe nie sú problémom avšak práve v týchto miestach sa často zachytávajú baktérie a huby, ktorí finálne plod skazia. Za rastové praskliny môže príliš veľký rast spôsobená náhlou zmenou životných podmienok, napríklad keď po veľkom suchu príde dážď. Snažte sa ich preto dostatočne zavlažovať aj v suchom období, aby mali rovnomernú závlahu.

Spálenie

Slnko je veľmi prospešné, ale môže aj uškodiť. Môže spáliť plody, čo sa prejaví bielymi a žltými škvrnami na miestach, kde slnko najviac dopadá. Ak ich máte na záhrade, pomôcť si nemôžete. V prípade, že pestujete rajčiny na balkóne, umiestnite ich viac do chládku.

Prečítajte si aj: Keď cibuľa a cesnak kraľujú kuchyni: Táto kombinácia vám zmení život

Herbicídy

Používate v záhrade herbicídy na eliminovania buriny? Dávajte si pozor, aby ste nimi nepostriekali aj rajčiny. V opačnom prípade sa totiž môžu na listoch objaviť rôzne problémy, ako deformácia, nepravidelné vyvíjanie plodu a pod. Ak boli plody zasiahnuté iba malým množstvom roztoku, pravdepodobne sa zotavia. Pre dozreté ploty je však už neskoro. Ak budú rastliny zasiahnuté veľkým množstvom herbicídov, je možné, že sa už nepozbierajú a plody už nebudú mať.

Hniloba

Existuje niekoľko druhov húb, ktoré prežívajú v pôde a následne môžu infikovať rajčiny. Dôvodom je najčastejšie príliš vlhká pôda (ak je záhrada v tieni). Vzniká tam teplé a vlhké prostredie, ktoré je pre vznik hniloby veľmi prospešné. Rovnako tak aj pre vznik plesní. Zvyčajne sa hniloba objaví na zrelých rajčinách a najlepšie sa jej vyhnete tým, že nenecháte plody v kontakte so zemou. Zemina by na plody nemala ani striekať, napríklad pri daždi. Pôdu preto môžete prikryť prírodnou tkaninou, fóliou alebo slamou a kôrou, radí porál abecedazahrady.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.