Domáce

Slovensko sa búrok nezbaví, víkend však bude teplý

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shuterstock.com

Pozrite si, aké budeme mať počasie cez víkend.

Nad našimi hlavami nám počasie ukázalo rôzne tváre, teda nielen tú slnečnú, ale aj oblačnú a upršanú. Víkend je pred nami a počasie nám vo väčšine diktuje, ako si ho naplánovať.


Družica

V ovzduší nad Európou je vlhkosti viac než dosť. Aj vo švrtok sa nad našim územím rozpadávala oblačnosť zvlneného studeného frontu. Hoci sa k nám od juhozápadu naťahuje výbežok tejto tlakovej výše, úplne jasno nebude, pretože po jej severnom okraji k nám bude od západu postupovať nevýrazná frontálna oblačnosť. Tá spôsobí to, že nad našimi hlavami bude viac oblakov a tiež zrážok ako by sme možno chceli.

Zrážky

Zrážky však nebudú také výdatné ako na Balkáne, teda napríklad v Srbsku, kde prudké lejaky spôsobili lokálne povodne. Aj napriek tomu sa ale budú vyskytovať, a to najmä v horských oblastiach stredného a východného Slovenska, kde ich tvorbu podporí aj hornatejší terén. Budú zväčša vo forme prehánok alebo búrok, pri ktorých môže lokálne napršať okolo 20 litrov na meter štvorcový.

Teploty

Petrohrad, Minsk a Moskva. To sú mestá na severovýchode Európy, kde sa teploty stále šplhajú nad 30 stupňov. Horúco je aj v Turecku a v Španielsku a otepľovať sa bude aj na Slovensku. Nad Britskými ostrovmi sa nachádza tlaková níž. K nám sa v nasledujúcich dňoch rozprúdi po jej prednej strane teplý vzduch od juhu, a preto sa Slovensko bude nachádzať v teplotnom pásme 25 až 30st, ale južné oblasti budú mať teploty aj nad 30 stupňov.

Vietor

Vietor vo štvrtok fúkal iba slabo, prípadne mierne a fúkal prevažne zo severu, alebo bol jeho smer premenlivý. V piatok sa nič nezmení, bude fúkať rýchlosťou okolo 10km/h a jeho smer bude opäť premenlivý.

Noc

Pred nami je zväčša polooblačná, na niektorých miestach až oblačná noc s doznievajúcimi ojedinelými prehánkami. Na ránom sa môžu tvoriť spomínané hmly. Teplota do rána poklesne na 18 až 14, v severných okresoch sa ochladí do 12 stupňov.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska bude pred víkendom zväčša polooblačno a ak sa vyskytnú prehánky, tak iba ojedinele. Teplota vystúpi na 26 až 29 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude viac oblakov a zrážok. Počasie má byť prevažne oblačné a miestami sa vyskytnú prehánky, či ojedinelé búrky. Na severe vystúpi teplota na 22 až 25, na juhu sa oteplí do 28, prípadne 29 stupňov.

Východné Slovensko
Na východe sa bude v piatok počasie vyvíjať podobne, čo znamená, že bude zväčša oblačno a miestami sa vyskytnú prehánky, či ojedinelé búrky. Teplota sa tu vyšplhá na 22 až 28 stupňov.

Hory

Je sezóna dovoleniek a stále bežia prázdniny, takže mnoho slovákov je aj na horách. Stále platí, že na túru choďte radšej skoro ráno a v pokoji, ako by ste mali popoludní utekať pred búrkou a bleskami. Aj zajtra sa totiž môžu v horských oblastiach tvoriť prehánky a búrky a to najmä v popoludňajších hodinách. V nadmorskej výške 1500 metrov bude zhruba 15 stupňov.

Predpoveď do utorka

Zdá sa, že nielen sobota, ale aj nedeľa bude veľmi príjemná a voľné chvíle si môžete užiť do sýtosti. Počasie by vám v tom brániť nemalo. V sobotu bude prevládať iba malá oblačnosť, a ak sa vyskytnú prehánky, alebo búrky, tak naozaj iba výnimočne. Teplota vystúpi na 24 až 31 stupňov.

V nedeľu bude o niečo viac oblakov aj zrážok, ale stále má byť teplo a to 26 až 32 stupňov.

V pondelok sa oblačnosť a zrážky zväčšia ešte viac vyskytnú, pretože očakávame prechod frontu v sprievode prehánok, dažďa a búrok, ktoré môžu byť spojené aj s krupobitím. Pred frontom ale teplota ešte vystúpi na 26 až 32 stupňov.

V utorok sa má po prechode frontu ochladiť na 20 až 28 stupňov a počasie bude zväčša oblačné s prehánkami alebo občasným dažďom.

BRATISLAVA/Tv Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.