Ovocinári si tohtoročnú úrodu pochvaľujú. Bude veľa marhúľ, čerešní aj hrášku

V centre Glasgowa vyčíňal útočník s nožom.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Samozber jahôd otvoria v prvej polovici júna.

Ovocinári z juhu Slovenska majú dôvod na radosť. Investícia do ochrany ovocia sa im oplatila. Spokojní sú s marhuľami, čerešňami, hráškom, ale aj jahodami. Práve tie sa už začali červenať.

S obľúbeným marhuľami to vyzeralo zle, záchranné akcie sa ale vydarili nad očakávania.

„Niektoré odrody sú zasiahnuté dosť a niektoré skoro vôbec. V nejakom globále možno 50 percent úrody zmrzla,“ hovorí ovocinár z Duloviec Dušan Szabó.

Človek by si povedal, že ak príde niekto o 50 percent úrody, bude nešťastný. Práve naopak, ovocinári z Duloviec sú s budúcou úrodou marhúľ spokojní. Predpokladajú, že prvé marhule dozrejú okolo 20. júna, Podľa počasia otvoria samozber.

„Už teraz majú peknú červenú farbu. Určite bude dobrá oberačka,“ myslí si ovocinár Szabó.

V čerešňovom sade pomáhali aj včelári, ktorí na opeľovania vozili svoje úle. Ovocinári sú spokojní aj s čerešňovou produkciou.

Prvé odrody zvyknú zbierať posledný májový víkend. Keďže je vegetácia posunutá, malo by to byť o týždeň neskôr. Zasadené majú čerešne skoré bez červíkové a neskoré aj s bonusom.

Radosť z úrody majú aj v Dvorov nad Žitavou. Čoskoro už bude hrášok. „Tam to vyzerá veľmi dobre, lebo ten hrach dostal extrémne veľa vody a hrach potrebuje vodu, takže tento rok sa ľudia môžu tešiť na veľmi pekný hrášok,“ hovorí ovocinár z Dvorov nad Žitavou Emil Schultz.

O takomto čase pred rokom už ľudia chodili na samozber jahôd. Teraz sme síce niekoľko červených našli, no zatiaľ je brána zatvorená. Samozber v Dvoroch nad Žitavou plánujú otvoriť prvý alebo druhý júnový týždeň.

Pozrite si reportáž Mareka Šilhavíka.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

DVORY NAD ŽITAVOU/DULOVCE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ovocie

Dôležité udalosti