Chce šoférovať, no má telesné postihnutie. Na úpravu auta mu štát prispeje, až keď si urobí vodičák

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Rekonštrukcia auta pre telesne postihnutého vodiča stojí 60-tisíc eur.

Pre niekoho bežná, pre iného mimoriadne veľká vec. Mladý muž z Považskej Bystrice túži šoférovať, avšak má telesný hendikep. Život ho učil nevzdávať sa a je tu možnosť, že by ako prvý na Slovensku riadil auto na džoistik.

Róbert má za sebou jedenásť operácií. Nedokáže zdvihnúť ruky a sám sa nenaje, nezaviaže si šnúrky a neohne ani nohy v kolenách.

Študoval na vysokej škole v Olomouci. Zo začiatku dochádzal vlakom, keďže doň dokázal nastúpiť bez problémov pomocou výsuvnej plošiny. No po dvoch mesiacoch mal telefonát, ktorý ho veľmi nahneval. Prepravca žltých vlakov mu oznámil, že plošinu ďalej nemôže využívať, pretože nie je na vozíku.

Róbert zistil, že najbližšie v Nemecku by sa dalo auto prerobiť na mieru tak, aby ho mohol riadiť pákovým ovládačom ako pri počítačovej hre. Len rekonštrukcia by stála okolo 60-tisíc eur. Ako hendikepovaný podniká v online sektore, platí odvody a skúsil teda požiadať o pomoc štát.

„Je tu jeden veľký zádrheľ. Štát najskôr odo mňa žiada vodičský preukaz. Lenže zákony nemyslia na to, že ja si ho môžem spraviť až na upravenom aute, pretože iné auto riadiť nezvládnem,“ hovorí Róbert.

Rezort práce nám priblížil, že príspevok na úpravu auta môže byť najviac 6638,79 eura. Podmienkou je, že ťažko zdravotne postihnutá osoba je držiteľom vodičského oprávnenia.

Podľa Róberta na Slovensku nie je ani len autoškola, v ktorej by si mohol spraviť vodičský preukaz. Najbližšie je v Českej republike, no svojho sna byť samostatným, sa nevzdáva. Spustil zbierku a verí, že mu pomôžu jednotlivci alebo organizácie.

Téme sa venovala Zuzana Gadušová.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

POVAŽSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vodičský preukaz

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.