Krajniak chystá dôchodkovú reformu. Vekový strop 64 rokov chce zrušiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Žijeme dlhšie a tomu sa musí prispôsobiť aj vek odchodu do dôchodku.

Minister Krajniak chystá veľké zmeny v dôchodkoch a vyrukoval už so svojou predstavou. Od zmien si sľubuje lepšiu udržateľnosť penzií. Odborári však s navrhovanými zmenami nesúhlasia.

Udržateľnosť znamená, že do dôchodku pôjdeme neskôr. Zrušiť sa má vekový strop, ktorý je teraz nastavený na 64 rokov. Žijeme totiž dlhšie a tomu sa musí prispôsobiť aj vek odchodu do dôchodku.

„My dnes máme situáciu, že dvaja dospelí ľudia odvádzajú odvody na jedného dôchodcu. O 20 rokov bude situácia opačná. Že jeden pracujúci bude odvádzať odvody na dvoch dôchodcov. My sa musíme pripraviť, aby aj v takejto situácii sme boli schopní vyplácať dôchodky a garantovať udržateľnosť dôchodkového systému,“ uviedol minister Krajniak.

Aktuálne je systém nastavený tak, že ľudia narodení v roku 1960 pôjdu do dôchodku v šesťdesiatich troch rokoch. Ročníky 1961 až 1966 vždy o dva mesiace neskôr. Ročníky 1967 a mladšie však na svoj zaslúžený dôchodok budú odchádzať podľa strednej dĺžky dožitia. Tak ako pani Veronika narodená v roku 1967.

Zdroj: TV Markíza

„V 64-och je dosť, keď si zoberieme, že naši rodičia o desať rokov skôr. Vedeli pomôcť vnúčatám, vedeli doopatrovať svojich rodičov a uvoľnili miesto mladším perspektívnejším,“ myslí si Veronika.

S návrhom neskoršieho odchodu do dôchodku nesúhlasia odborári.

„Ten dôchodkový vek sa bude predlžovať. Samozrejme my s tým nesúhlasíme. Vidíme ako naši dôchodcovia prežívajú na dôchodku. To neni dôstojná staroba, to je len živorenie,“ upozorňuje prezident Konfederácie odborových zväzov Marián Magdoško.

Kto bude chcieť odísť do dôchodku skôr, môže po štyridsiatich odpracovaných rokoch. V takom prípade však bude jeho penzia nižšia.

O definitívnej podobe zákona bude ešte minister práce diskutovať s odborármi a zamestnávateľmi.

Téme sa venovala Monika Grznárová.


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dôchodková reforma

Dôležité udalosti