Porozprávali sme sa s mužom, ktorý sa pred rokom ocitol na hranici života a smrti

na telo zostrih_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Posledné roky profesijného života strávil u hasičov ako operačný dôstojník.

Srdce, ktorým tak miloval, ho zradilo. Zanechať musel aj prácu, ktorá bola jeho srdcovou záležitosťou. 55-ročnému Pavlovi bije v tele cudzí orgán. Porozprávali sme sa s mužom, ktorý sa pred rokom ocitol na hranici života a smrti.

Posledné roky profesijného života strávil u hasičov ako operačný dôstojník. Čoraz častejšie sa však objavovali zdravotné problémy a zo zboru musel odísť.

„Rád som pomáhal druhým ľuďom. Niekto si to tak berie, že zazvoní telefón, zodvihne telefón, povie čo treba a vyšle jednotku. Ja som to všetko s napätím prežíval a možno aj ten stres mal vplyv na moje srdce," hovorí Pavel Gajdoš, pacient s transplantovaným srdcom.

Jeho fyzická zdatnosť výrazne klesala a stával sa čoraz slabším.

„A to bol výsledok, že srdiečko končilo a kolabuje," dodáva.

Transplantácia srdca bola poslednou nádejou. Podarilo sa. Pred pár dňami sfúkol z torty symbolickú prvú sviečku a vychutnáva si radosť z maličkostí.

Napriek tomu, že má srdce niekoho iného, prežívanie sa v jeho živote nezmenilo.

Pán Gajdoš nevie presne, kedy sa začalo zhoršovať aj jeho zdravie. Dnes už o signáloch, ktoré telo vysiela vie viac. Platí však za to pomerne vysokú cenu.

„Žijeme v uponáhľanej dobe, sme pod tlakom, sme vystavení pracovnej záťaži, vzťahovým problémom, máme zlý životný štýl, nedostatok fyzickej aktivity," hovorí Darina Hrabovská, psychiatrička.

„Hlavne teraz v tomto covidovom období, každý je podráždený, nervózny. Je to veľmi ťažké obdobie a treba to prekonať a nájsť nejakú takú dobrú rovnováhu," odporúča Drahomíra Šaránková, kardiologička.

Stres naše zdravie ovplyvňuje viac ako kedykoľvek pred tým. Telo však ľuďom vždy pripomenie, že v živote odbočili z takzvanej zlatej strednej cesty.

Pozrite si aj reportáž


ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Transplantované srdce

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.