Pohár na dobrú náladu alebo je to už o inom? Prezradíme vám, ako zistíte, či už nepijete príliš

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/KieferPix

S každým glgom máte pocit, že sú vaše problémy menšie.

Ruku na srdce, kto z vás od nervov z práce, z vašej polovičky, detí, života, depresie a v podstate zo všetkého, nesiahol iba tak za posedný mesiac po pohári vína, piva či ginu & toniku? S každým glgom ste mali pocit, že sú tie vaše problémy menšie. Lenže často sa z príležitostného pohára stane každodenný rituál, ktorý vám pravidelne zlepší náladu a uvoľní vás.

Alkohol je však návykový a okrem príjemného uvoľnenia a pocitu bezstarostnosti prináša aj veľa negatív. Na Slovensku žije 400-tisíc ľudí závislých od alkoholu a každý rok pribudne šesťtisíc ďalších. Priemerná ročná spotreba čistého alkoholu u ľudí nad 14 rokov je 11,1 litra vrátane abstinujúcich. Je to o 1,3 litra viac ako celoeurópsky priemer.

„Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je ročný výskyt závislosti v slovenskej populácii nad 14 rokov približne 5,5 percenta, s prevahou mužov. Spolu s ľuďmi s problematickým pitím alkoholu môžeme hovoriť až o desiatich percentách populácie staršej ako 15 rokov,“ uviedla v našom staršom článku Lenka Miller, hovorkyňa Univerzity Komenskéého v súvislosti s dlhodobým výskumom odborníkov z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz UK v Martine o dôsledkoch nadmerného pitia alkoholu.

Prečítajte si aj: Skoncujte s fajčením: Poradíme vám, prečo a ako sa vzdať tohto neduhu

Muži na Slovensku zomierajú v porovnaní so ženami oveľa častejšie na nadmerné užívanie alkoholu. „Na jednu ženu pripadá až 7,5 muža. Až takmer polovica (46,5 percenta) úmrtí na následky požitia alkoholu sa odohrá v domácnosti. Najrizikovejšou skupinou sú ľudia vo veku 40 až 50 rokov,“ doplnila. Článok si môžete prečítať tu.

Naša krajina sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v spotrebe alkoholu zaraďuje na 18. najhoršie miesto z 53 európskych štátov. V údajoch nie je započítaná spotreba nelegálne vyrobeného alkoholu. Ak neviete sami zhodnotiť svoj vzťah k alkoholu a usúdiť, či ho pijete s mierou alebo už nie, prečítajte si nasledujúce varovné signály, ktoré vám naznačí vaše telo.

Pokožka a modriny

Nadmerné užívanie alkoholu sa väčšinou odrazí na vašej pokožke, tvári a citlivosti na tvorbu modrín. Štandardne veselá a žiarivá pleť je odrazu matná a pôsobí unaveným dojmom. „Príznaky sa môžu však líšiť. Niekomu zmatnie pokožka, iná osoba má zas kruhy pd očami a vysušenú pokožku v dôsledku dehydratácie a nedostatku spánku,“ uvádza slová portál novinky.cz slová lekára Lukea Pratsidesa.

V niektorých prípadoch sa môžu narušiť aj cievy, čo vedie k začervenaniu tváre. Taktiež sa konzumáciou alkoholu zhoršuje imunita a ohrozujete aj funkciu vašej obličiek. V prípade, že sa poškodia a plnohodnotne neplnia svoju funkciu, začnú sa vám tvoriť modriny, na ktorých vznik si nebudete pamätať.

A nielen obličky sú v ohrození, ale aj váš žalúdok. Podľa lekára môže viesť alkohol k nadmernej produkcii žalúdočnej kyseliny, teda páleniu záhy. Časom môže kyselina dráždiť aj žalúdočnú sliznicu, čo následne vedie k vzniku žalúdočných vredov. Symptómy sú podobné ako v opitosti, a teda bolesti žalúdka a vracanie.

Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Hmotnosť

Niekto chudne a iný naopak priberá. Či už patríte do prvej alebo druhej skupine ľudí, určite si podobný úbytok/nadbytok kilogramov všimnete. Strata hmotnosti nastane keď nadmerné pitie začne ovplyvňovať hormóny ovplyvňujúce pocit hladu. Jednoducho povedané budú mozog a žalúdok oklamaní a vďaka hormónom si budú myslieť, že sú sýte a nedostaví sa pocit chuti k jedlu. V krajnom prípade môže jedinec úplne stratiť záujem o jedlo.

Vo väčšine prípadov však ľudia z alkoholu priberajú. Alkoholické nápoje totiž obsahujú prázdne kalórie, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu a ukladajú sa v tele ako tuk. Podľa lekára sa tiež často metabolizujú kalórie z alkoholu v tele ako cukor. Pravdou tiež je, že keď pijete, máte tendenciu konzumovať nezdravé jedlá, ako je pizza, vysmážané syry či hranolky.

Necitlivosť a brnenie

Cítite tŕpnutie v prstoch a brnenie v končatinách? Pozor, aj za to možno môže alkohol. Odborne sa táto choroba nazýva alkoholická neuropatia, ktorú spôsobujú poškodené nervy z nadmerného užívania alkoholu. Zo začiatku ide len o určité mravčenie v dlani a v nohách, ktoré postupne prechádzajú až k bodavej bolesti. Zhoršuje sa tak motorika a forma liečby je iba úplná abstinencia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti