S dokladmi, ktorých platnosť sa pre pandémiu predlžovala, v zahraničí nepochodíte

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Po dlhých pandemických mesiacoch sa situácia v klientskych centrách už vracia do normálu.

Ak sa chystáte na dovolenku, nezabudnite si skontrolovať doklady. Občianske či vodičské preukazy, ktorých platnosť sa pre pandémiu predlžovala, vám v zahraničí neplatia. Odkladať to netreba, v klientskych centrách čakali niektorí už v pondelok (31. mája).

Napriek tomu, že si myslíte, že vám občiansky preukaz platí, keďže sa pre pandémiu jeho platnosť automaticky predlžovala, v zahraničí s ním nepochodíte.

„Núdzový stav sa na Slovensku skončil, naďalej však trvá mimoriadna situácia. Znamená to teda, že občianske preukazy, ktorým počas tohto obdobia skončila platnosť, platia naďalej. Upozorňujeme však občanov, že ak chcú vycestovať do zahraničia, potrebujú nový občiansky preukaz, ak sa ním chcú preukázať,“ potvrdila informáciu Petra Friese, hovorkyňa ministerstva vnútra.

Iné štáty totiž neuznávajú pandemické predĺženie platnosti dokladov podľa našej legislatívy. S takýmto občianskym preukazom si tak vystačíte iba na bežné preukazovanie totožnosti na Slovensku. Najviac však o ďalšie štyri mesiace po odvolaní mimoriadnej situácie.

„Obdobná situácia platí aj pri vodičských preukazoch. To znamená, že ak počas mimoriadnej situácie ich platnosť uplynula, na území Slovenska platia naďalej, problémom je, ak sa ním potrebujete preukázať v zahraničí, vtedy potrebuje nový doklad,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva. Taká situácia môže nastať, napríklad, ak už teraz viete, že si v zahraničí budete požičiavať auto.

Po dlhých pandemických mesiacoch sa situácia v klientskych centrách už vracia do normálu, aj preto by ste si vybavovanie dokladov nemali nechávať pred letom na poslednú chvíľu.

Pri cestovných pasoch sa platnosť nepredlžovala. Myslieť treba na to, že aj tie krajiny, do ktorých nepotrebujeme víza, spravidla vyžadujú, aby bol pas platný aspoň šesť mesiacov od dátumu vstupu do krajiny. Navyše, vlastný cestovný doklad musí mať každý vrátane detí, a to aj novorodenci.

„Cestovný doklad nie je možné vybaviť elektronicky, môžete si však zaregistrovať termín na jeho vybavenie, v prípade občianskych preukazov je možné vybaviť preukaz elektronicky v prípade zmeny trvalého pobytu,“ dodala Friese.

Aj to môže pomôcť k rýchlejšiemu procesu. Uvoľňovanie hraničného režimu a vyšší záujem o cestovanie budú totiž nápor na klientske centrá zvyšovať.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ministerstvo vnútra

Dôležité udalosti