Kúpalisko v Podhájskej vypúšťalo vodu z bazénov do miestneho potoka

Rupert Grint alias Ron Weasley z Harryho Pottera
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Podľa šéfa enviropolície polovica je mŕtva.

Kúpalisko v Podhájskej vypúšťalo znečistenú vodu z bazénov odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava bez povolenia. Časť potoka, kam sa vypúšťali bazény, je mŕtva.

Informoval o tom šéf enviropolície Mário Kern s tým, že obvinenie zatiaľ v tomto prípade vznesené nebolo. Momentálne prebiehajú znalecké posudky a výsluchy osôb. Minister životného prostredia Ján Budaj očakáva, že polícia nebude robiť prieťahy a čo najskôr prípad objasní.

Prevádzkovateľ mal bez povolení odoberať geotermálnu vodu z vrtu, vytvoril si na to techniku, pripojil sa na vrt, používal vodu, a následne vypúšťal do vodného toku. „Liska je od ústia, odkiaľ sa vypúšťali bazény, až po jej ústie do rieky Žitava v podstate mŕtvy," podotkol Kern.

Znalecké dokazovanie ukázalo, že sa tam nachádzajú mikroorganizmy, ktoré žijú vo veľmi špecifických podmienkach. Nad výpusťou ide o normálny potok, kde žijú ryby a obojživelníky, dodal Kern.

Vyšetrovanie sa týka aj ekonomickej oblasti. Kern priblížil, že sa zisťuje, aké množstvo vody bolo z vrtu odoberané, či boli splnené podmienky na to, aby prevádzkovateľ platil štátu za odber vody.

„Neboli štátu uhradené všetky finančné prostriedky, ktoré mu mali byť za odber vody uhradené," hovorí Kern s tým, že aj Slovenská inšpekcia životného prostredia zistila, že z vrtu bola odoberaná voda nad rámec. Ďalším problémom je, že meranie odobratej vody nie je vykonávané korektne. „Ako môže prevádzkovateľ uhradiť tú sumu za geotermálnu vodu, keď on ju vlastne ani nevie odmerať," doplnil.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Zároveň pripomína, že kúpalisko v Pohájskej polícia nezatvorila. Nesplnilo podmienky na to, aby mu okresný úrad vydal povolenie na otvorenie. "Neviem povedať za prevádzkovateľa, kedy splní podmienky a bude vedieť prevádzkovať kúpalisko. Keď dodrží pravidlá, tak bude môcť pokračovať," povedal šéf enviropolície.

Budaj poukazuje na to, že stanovisko ku kúpalisku musí zaujať aj ÚVZ. Skonštatoval, že Podhájska musí zosúladiť konštrukciu, musí mať chladiace bazény a musí zabezpečiť ochranu ľudí. Envirorezort bude v prípade kúpaliska postupovať striktne podľa zákona, deklaruje minister.

Podhájska dostala mastnú pokutu

Inšpekcia životného prostredia tvrdí, že kúpalisko Podhájska nemá oprávnenie čerpať vodu z geotermálneho vrtu a využívať ju v bazénoch. Inšpekcia zahájila v auguste 2019 hlavný štátny vodoochranný dozor v spoločnosti GEO TERMÁL Podhájska.

Inšpektori spoločnosti uložili pokutu 128 978 eur, ktorá sa však odvolala. Počas druhostupňového odvolacieho konania sa zistilo, že jedno z predložených rozhodnutí, týkajúce sa oprávnenia čerpať vodu z geotermálneho prameňa, bolo pozmenené, a jeho platnosť vypršala v roku 1994.

Vodu z geotermálneho vrtu využívajú štyri spoločnosti - GEO TERMÁL Podhájska, ktorá je aj vlastníkom vrtu, Termálne kúpalisko Podhájska, firma Lendel, prevádzkujúca dva penzióny, a spoločnosť Slovkvet.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA, PODHÁJSKA/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kúpalisko

Dôležité udalosti