Bude z toho haluz: Odovzdaj PET fľašu či plechovku a rozšír zeleň v slovenských mestách

lidl[1].jpg

Finančné prostriedky z odovzdaných obalov poputujú na výsadbu zelene.

Ministerstvo životného prostredia uvádza, že sa ročne na Slovensku predá približne miliarda PET fliaš a asi 350-miliónov plechoviek na nápoje. Ide o obrovskú masu odpadu, ktorá v 60-percentách skončí v recyklačných firmách a zvyšné percento v komunálnom odpade, v prírode, na uliciach aj vo vodných tokoch.

Aby sa percento zrecyklovaných plechoviek a PET fliaš zvýšil, spoločnosť LIDL Slovensko prišla s novým projektom. Na Slovenku je umožnený výkup sklených fliaš, na ktorý sme bežne zvyknutý, iných materiálov nie. Napriek tomu umiestnila spoločnosť do vybraných predajní automaty na výkup vratných obalov, z ktorých peniaze nepoputujú vám, ale slovenským mestám.

„Za každú odovzdanú PET fľašu a plechovku dáme desať centov mestskej časti Košice-Západ a bratislavskému Ružinovu. Peniaze budú určené na obnovu a výstavbu zelene,“ uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Bezák.

Touto formou chcel LIDL motivovať ľudí k recyklácii a zvýšiť tak recykláciu na Slovenku. Zároveň sa z každej fľaše a plechovky stane pomyselne haluz (konár) ako aj avizuje názov tohto projektu.

V Bratislave prebieha zbierka v dvoch predajniach - na Ružinovskej a Trenčianskej ulici už skoro rok. Za tento čas odovzdali Bratislavčania diskontu takmer 100-tisíc plastových fliaš a plechoviek a pomohli tak k obnove mestskej zelene. Teraz dostanú rovnakú príležitosť aj obyvatelia metropoly východu, kde bude výkup vratných obalov možný v dvoch predajniach spoločnosti, a to na Popradskej a Moldavskej ulici.

„Aj u nás sa boríme so znečistením verejných priestranstiev plastovými obalmi a fľašami. Považujem to za ekologickú hrozbu, na ktorú je potrebné reagovať. Separovanie je jednoznačne aktivita, ktorú podporujem. Ak vymeníme plastové fľaše za zeleň, uvidíme v našich parkoch a záhradách konkrétnu motiváciu prečo separovať. Každý podobný projekt povzbudí ľudí k tomu, aby plastové fľaše a plechovky radšej vracali do obchodov a nevyhadzovali ich do komunálneho odpadu, alebo nebodaj do prírody,“ uviedol Marcel Vrchota, starosta mestskej časti Košice-Západ.

Proces spracovania fliaš a plechoviek ako aj viac o projekte, sa dozviete v nasledujúcom videu.


KOŠICE/PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Recyklácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.