Remišová nechce Lehotského za podpredsedu parlamentu, podpredsedovia strany s ňou nesúhlasia

Veronika Remišová a Tomáš Lehotský.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

On to vnímka ako„čistky" v strane.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová chce podľa našich informácií stiahnuť Tomáša Lehotského z nominácie na podpredsedu parlamentu. Pred stredajším rokovaním vlády uviedla, že o tom už informovala aj koaličných partnerov.

Piati zo siedmich podpredsedov strany Za ľudí a štyria poslanci poskytli v utorok (2. 6.) popoludní vyhlásenie, v ktorom nesúhlasia s rozhodnutím líderky najmenšej koaličnej strany. Tvrdia, že jej rozhodnutie sa dozvedeli z médií.

„Neprebehla k tomu žiadna vnútrostranícka diskusia na úrovni podpredsedov strany, ani poslaneckého klubu, ktorý ho jednohlasne podporil. Vyzývame Veroniku Remišovú, aby ďalej nepokračovala v eskalovaní konfliktu v strane, aby nerobila sama rozhodnutia v mene celej strany a neobchádzala pri tom predsedníčku poslaneckého klubu Janu Žitňanskú, ktorá návrh predklada v mene poslaneckého klubu. O vzniknutej situácii budeme komunikovať priamo s koaličnými partnermi," konštatuje sa v ňom.

Vyhlásenie podpísali podpredsedovia Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, Mária Kolíková, Vladimír Ledecký a MIchal Luciak, ako aj poslanci Vladimíra Marcinková, Marek Hattas, Ján Benčík i Lehotský.

Zdroj: TASR

K stiahnutiu nominácie došlo po viacerých nezhodách v strane a po tom, ako skupina okolo ministerky spravodlivosti a podpredsedníčky strany Za ľudí Márie Kolíkovej vyslovila nedôveru Remišovej. Tá údajne uvažuje navrhnúť ako kandidátku niektorú z poslankýň Alexandra Pivková, Miriam Šuteková alebo Viera Leščáková. Tie pri napätej situácii v strane podporujú jej líderku.

Lehotský hovorí o pokračujúcich čistkách v strane. Tvrdí, že o stiahnutí nominácie dopredu nevedel. Pýta sa, či o tom rozhodla Remišová sama alebo to schválili podpredsedovia strany.

Šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská uviedla, že nateraz návrh na stiahnutie Lehotského nominácie do parlamentu neposiela, keďže práve ona predložila za klub do parlamentu návrh na jeho voľbu. Hovorí o potrebe diskusie.

 Po utorkovom (1. 6.) predsedníctve niektorí členovia vytvorili v strane frakciu, do ktorej patrí aj Lehotský. Frakcia v strane podľa Remišovej znamená v politickej histórii štiepenie strany. „Nemá zmysel niekoho, kto odchádza, nominovať za podpredsedu parlamentu," poznamenala Remišová s tým, že ak je niekto na odchode a rozbíja stranu, nemôže byť nominovaný na najvyššiu ústavnú funkciu, ktorú strana má.

Remišová znova pripomenula, že je otvorená diskusii v strane a chce v nej jednotu a zmier. „Myslím si, že nie je momentálne na mieste, aby sa strana ako my venovala straníckym bojom o predsednícku stoličku," uviedla. Vicepremiérka zároveň tvrdí, že vojna, ktorú vyvolala Kolíková, je pre stranu zničujúca.

Zdroj: TASR

„Nesúhlasím s týmto krokom. Ak sa klub a predsedníctvo na tom dohodne, tak, samozrejme, že to budem rešpektovať, ale v tejto chvíli neposielam do parlamentu žiadosť o stiahnutie bodu," uviedla Žitňanská. Skonštatovala, že diskusia k stiahnutiu návrhu neprebehla.

Pripomenula pritom, že Lehotského za podpredsedu parlamentu podporil klub aj predsedníctvo. Preto by mal podľa nej rovnako vyzerať aj proces pri stiahnutí návrhu, teda by o tom mali diskutovať v klube a na predsedníctve.

Minulý piatok (28. 5.) v tajnom hlasovaní Lehotského na toto miesto nezvolili, pretože v tajnej voľbe získal iba 75 hlasov, na zvolenie mu chýbal jeden hlas. Podľa rokovacieho poriadku na zvolenie podpredsedu parlamentu však treba súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda 76 hlasov. V tajnom hlasovaní bolo 99 platných hlasov, proti bolo 13 poslancov a 11 sa zdržali.

Nezvolenie Lehotského považovala koaličná SaS za neférové, Juraj Šeliga (Za ľudí) to pokladal za hrubé porušenie koaličnej zmluvy. Avizoval, že Lehotského opäť navrhnú na túto funkciu.

Podľa parlamentných pravidiel prislúcha personálna nominácia iba poslancom, ktorí reálne vykonávajú mandát.

Zdroj: TASR

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) hovorí, že je v záujme Slovenska, aby to "vo vnútri strany Za ľudí zvládli". Nevidí dôvod, aby Kolíkovej frakcia mala zastúpenie na užších rokovaniach koalície, kde sa schádzajú vo formáte premiér plus predsedovia koaličných strán. "Kým sme štvorkoalícia, budú tam štyria predsedovia politických strán," povedal.

Dodal, že okrem tohto formátu rokujú na koaličných radách v širšom zložení a býva tam aj Kolíková. Otázku nominácie Tomáša Lehotského na podpredsedu parlamentu si podľa Matoviča musí strana vyriešiť vo vnútri. Poznamenal tiež, že je to parlamentná vec. Keby si mal vybrať, či viac dôveruje Kolíkovej a Remišovej, tak by si vybrať vedel, no nepovedal ako.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) podčiarkol, že ide o vnútrostranícku situáciu Za ľudí. „Samotný fakt, že v nejakej stane sú viacerí kandidáti na predsedu, považujem za normálny," povedal.

Keď bude jasné, kto bude lídrom strany do budúcna, potom sa k tomu podľa neho vyjadria. Nerozumie, prečo by ich problémy mala riešiť koaličná rada. „Neviem, čo sa udeje v strane Za ľudí. Do momentu, kým si to nevyriešia, sa k tomu neviem a nechcem vyjadriť," dodal.

Krajniak podčiarkol, že koaličná zmluva je podpísaná so stranou Za ľudí, neodpovedal však na otázku, čo bude v prípade rozpadu strany a s ktorou časťou strany sa bude ďalej rokovať. Považuje to za hypotetickú situáciu.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) je presvedčený, že situácia v strane Za ľudí „by nemala zamávať koalíciou“. Naď zdôraznil, že sa nechce miešať do interných debát, dôležité podľa neho je, aby poslanci strany Za ľudí ostali naďalej poslancami na strane koalície. „To deklarovali obe strany,“ upozornil Naď.

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík zdôraznil, že SaS si počká na vyriešenie interného problému v strane Za ľudí. "Tento vnútrostranícky problém koaličného partnera určite nie je dôvod, aby SaS odchádzala z koalície," povedal Sulík. Liberáli budú podľa jeho slov rešpektovať to, ako sa interná debata v strane Za ľudí skončí.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti