Napriek intenzívnej snahe sa vám nedarí schudnúť? Pomôcť môžu aj bylinky na odvodnenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Pormezz

Zavodnenie organizmu môže spôsobiť nedostatočný pitný režim, stres, hormóny aj nesprávna strava.

Pitný režim je pre telo veľmi dôležitý. Aby bolo zachované optimálne fungovanie všetkých orgánov, je nutné denne prijať 0,4 litra tekutín na desať kilogramov hmotnosti. V prípade, že máte fyzicky náročnejší výkon (manuálna práca, turistika, šport a pod.) aj viac. Nedostatok tekutín spôsobuje problémy s trávením, bolesť hlavy, podráždenosť, slabosť, únavu, závraty a ukladanie tukov.

Práve pri poslednom bode sa zastavíme. Telo si vodu nedokáže vyrobiť, môže ju iba prijať. Ak sa tak nestane, snaží sa ju čo najviac „odložiť" (zadržiavať) na horšie časy. To spôsobuje zväčšovanie buniek a v napokon aj k nadváhe.

Zavodnený organizmus však môže byť aj z iných príčin. Okrem nedostatočnej hydratácie sa oň najčastejšie postará stres, nesprávna strava a hormóny. Hlavne ženy cítia hormonálny vplyv pred menštruáciou, počas užívania antikoncepcie alebo pred a po menštruácii.

Prečítajte si aj: Tvrdíte, že kvôli deťom nemôžete cvičiť? Ukážeme vám, ako sa to podarí

Čo sa týka stravy, je to obšírnejšie, na vine môže byť nadmerné solenie, užívanie umelých ochucovadiel, konzervantov, farbív a veľké množstvo bieleho cukru a múky.

Okrem nadváhy a neschopnosti schudnúť sa zadržiavaná voda v organizme prejaví aj na opuchnutých lýtkach, zápästiach, taktiež na vzniku celulitídy a celkovom nekomfortne vo vlastnom tele.

Čo s tým?

V prvom rade musíte pri chudnutí začať piť. A nie hocičo. Nerátajú sa polievky, kávy, alkohol ani mlieko, džúsy a pod. Ide o čisté tekutiny, takže čistú vodu, rôzne čaje (hlavne bylinkové), limonády (obyčajná citronáda) a minerálky. Keďže sa snažíte znížiť svoju hmotnosť, vynechajte ich sladené formy. Dostatočným pitným režimom sa vám zlepší trávenie, urýchlia sa metabolické procesy a odvodníte sa, čím sa zbavíte aj škodlivých látok v tele.

S hormónmi toho veľa nenarobíte. V strave sa snažte obmedziť vyššie spomenuté potraviny a nahraďte ich vhodnejšími alternatívami. Pomôže vám aj častejšia pohybová aktivita a podľa portálu mojezdravi.cz sú účinné aj tieto bylinky a rastliny.

Zdroj: shutterstoc.com/Piotr Wytrazek

Oregano

Mysleli ste si, že je oregano iba bylinkou na dochucovanie jedla? V tom prípade ste žili v omyle. Práve pri odvodnení vám pomôže výluh z tejto rastlinky. Hrsť čerstvého oregana zalejte pollitrom studenej vody, priveďte do varu a približne tri minúty varte. Následne tekutinu preceďte a cez deň popíjajte. Rovnako si vždy z čerstvého oregana uvarte čaj každý deň po dobu troch týždňov. Pozor, tento výluh nie je vhodný v tehotenstve.

Ruže

Ruža damašská, šípková aj stolistá sú účinné odvodňovače. Stačí ak dve čajové lyžičky sušených okvetných lístkov zalejete 250 mililitrami horúcej vody a necháte desať minút odstáť. Následne len preceďte a vypite. Tento postup zopakujte trikrát denne.

Pagaštan konský

Pagaštan konský je v rámci bylinkovej medicíny veľmi obľúbený. Má priaznivé účinky na kŕčové žily, znižuje horúčku, lieči hemoroidy, čistí krv, mierni bolesti a krvácanie (aj menštruačné), zmierňuje kašeľ a aj odvodňuje. Stačí, ak jednu čajovú lyžičku sušených kvetov zalejete 250 mililitrami horúcej vody a opäť necháte desať minút odstáť. Následne len sceďte, vypite a trikrát denne zopakujte.

Prečítajte si aj: Špongie na riad a nielen naň. Objavte rôzne využitie týchto malých pomocníkov

Špargľa

Aktuálne ešte stále nájdete špargľu v našich obchodoch a na trhoch, a tak by ste to mali využiť. Obsahuje totiž fosfor, draslík, vápnik, horčík, vitamíny skupiny A, B, C, a K. Výhoda špargle je, že má močopudné vlastnosti, čo ju zaraďuje do našej odvodňovacej skupiny. Taktiež je nízko kalorická, vďaka čomu je aj ideálnou surovinou pri chudnutí. Konzumácia je klasická, buď ju uvarte, upečte, dajte na gril či na panvicu. Tipy na recepty nájdete tu.

Valeriána lekárska

Vysoký vzrast a biely kvet so sladkou vôňou je typickým znakom tento rastliny. Má priaznivé účinky na psychiku, uvoľňuje, upokojuje, čím zmierňuje nervozitu a stres. Najlepšie urobíte ak zalejete 5 gramov sušeného valeriánu s 250 mililitrami studenej vody. Následne priveďte do varu, stiahnite stupeň ohrevu na minimum a hodinu nechajte variť. Odstavte a ešte tri hodiny nechajte lúhovať. Pite trikrát denne jednu šálku.

Dávajte si však pozor, valerián nemôžete kombinovať s alkoholom a piť v tehotenstve. Taktiež ho nepite, ak máte lieky zo skupiny sedatív, lieky na liečbu duševných porúch, narkotika a hypnotika.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti