Ako často by ste mali obmieňať spodnú bielizeň? Odborníci v tom majú jasno

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Olena Yakobchuk

Nezáleží to od toho, či vaša podprsenka ešte drží a nohavičky sa ešte nerozpadli.

Neporiadok v šatníku a túžba po nových kúskoch nás niekoľkokrát do roka motivujú k redukcii oblečenia a upratovaniu šatníka. Hlavne na jar a jeseň si meníme rozmiestnenie oblečenia podľa očakávanej frekvencie používania. Nenosené kúsky jednoducho vyradíte a schopné môžete darovať charite. Ako je na tom však vaša bielizeň?

Spodná bielizeň nie je určená pre oči verejnosti, a tak väčšinou nepodlieha vo vašom rebríčku takej prísnej kontrole. Predsa len, čipková podprsenka stále ako-tak drží a nohavičky tiež nie sú najhoršie. Tých niekoľko nových si vždy oblečiete k lekárovi a pod tesnú sukňu či obtiahnuté šaty, kde je občas vidieť ich lemovanie. Zvyšné vidíte len vy a váš partner. Možno aj preto majú mnohí pocit, že nevadí, ak si ich nechajú dlhšie než je zdravé, a to doslova.

Prečítajte si aj: Špongie na riad a nielen naň. Objavte rôzne využitie týchto malých pomocníkov

Ani pranie a žehlenie nezabezpečí nezávadnosť bielizne. „Spodná bielizeň je dlhšiu dobu v tesnom kontakte s pokožkou, konkrétne s intímnymi partiami. A práve z týchto oblastí prijíma veľké množstvo odumretej kože a rôzne baktérie, zdravé aj škodlivé. Tie môžu byť spúšťačom častých infekcií, zápalov či výtokov. Podľa výskumu nemusí bielizeň zbaviť baktérií ani kvalitné pranie,“ tvrdí špecialistka pre intímne zdravie Shirin Lakhaniová, uvádza portál novinky.cz.

Viacerí odborníci totiž upozorňujú na zvolenú teplotu pri praní bielizne. Aby ste vyhubili všetko škodlivé a naozaj zabezpečili svoje intímne zdravie, odporúčajú, aby ste prali nohavičky na 60 stupňoch. Ani to však nezaručuje stopercentnú účinnoť. Ak vám to jemný materiál neumožňuje, pridajte do prania antibakteriálny prací prostriedok, ktorý je funkčný aj pri nízkej teplote.

Životnosť bielizne

Ak neriešite vizuálnu stránku bielizne a jej kvalitu, tak pre spodnú bielizeň platí takzvané pravidlo 50 vypraní. „Záleží to, samozrejme, aj od množstva, aké máte a ako často ich meníte a tým aj periete,“ hovorí gynekologička Nerendra Pisal. Podľa nej je 50 vypraní bežnej bavlnenej bielizne tak akurát. V prípade, že je nejak zničené, škriabe vás alebo tlačí, aj skôr.

Zdroj: shutterstoc.com/NazarBazar

Ak máte nohavičky a podprsenku z čipky, teda z jemných materiálov, pravdepodobne ich periete v rukách, čím je ich životnosť síce vizuálne dlhšia, ale zdravotne kratšia. Keďže jej nechcete uškodiť, často nie sú jednotlivé kúsky poriadne zbavené odumretých buniek a baktérií. Aj pri ručnom praní radšej pridajte antibakteriálny prací prostriedok.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti