Fatálne zlyhanie: SaS vyzýva Mikasa, aby prešetril zodpovednosť za zlé dáta do cestovateľskej mapy

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Slovensko bolo opakovane zaradené medzi červené krajiny.

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva hlavného hygienika Jána Mikasa, aby dôsledne prešetril, kto je zodpovedný za zlé údaje o epidemiologickej situácii, vďaka ktorým bolo Slovensko opakovane zaradené medzi červené krajiny. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

Slovensko je v očiach Česka stále vysoko rizikovou krajinou, dôvodom je chyba našich úradov

„Fatálne zlyhanie Úradu verejného zdravotníctva malo dopad na väčšinu obyvateľov Slovenska, ktorí chceli vycestovať. Zlé údaje a dáta, ktoré vykazoval Úrad verejného zdravotníctva, znamenali, že sme boli na európskom semafore červenou krajinou...Aj z toho dôvodu požadujeme dôsledne prešetrenie a vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí pochybili, aby sa už podobná chyba nezopakovala,“ uviedla predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR by sa Slovensko už malo od štvrtka zobrazovať na cestovateľskej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) správne. V tejto súvislosti úrad priznal zlyhanie ľudského faktora. Štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus očakáva, že Slovensko bude po prehodnotení ECDC mapy žlté a v niektorých regiónoch dokonca aj zelené.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti