Požiar chemickej skládky pri Budmericiach uhasili

Štěpánka a Pavel v Grécku
https://videoarchiv.markiza.sk/video/svadba-na-prvy-pohlad/bonus/8151-bonus-svadba-na-prvy-pohlad-cz-kviz-odhalil-kto-pozna-toho-druheho-lepsie Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Modra vyzýva ľudí, aby si vo svojich domoch a bytoch pozatvárali okná.

Hasičom sa požiar skládky nebezpečného odpadu v Budmericiach podarilo zlikvidovať.

Ako spresnila hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová na mieste zostávajú dobrovoľní hasiči z okolitých obcí, ktorí budú vykonávať monitoring požiaroviska, aby nedošlo k opätovnému rozhoreniu požiaru.

V okolitých obciach sa meria kvalita ovzdušia. Všetky doterajšie merania boli s negatívnym výsledkom a neboli namerané žiadne zvýšené hodnoty.

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Bratislave informovalo, že horí skládka nebezpečného odpadu spoločnosti Istrochem Reality o rozlohe zhruba 100 krát 100 metrov. Požiar bol nahlásený pred 10.00 h. Mesto Modra i viaceré okolité obce vyzvali svojich obyvateľov, aby si pre požiar skládky vo svojich domoch a bytoch pozatvárali okná a zdržiavali sa v interiéri.


Požiarom sa zaoberá aj inšpekcia

Požiarom skládky nebezpečného odpadu pri obci Budmerice v okrese Pezinok sa zaoberá aj Slovenská inšpekcia životného prostredia, potvrdila hovorkyňa Tamara Lesná.

Ministerstvo životného prostredia informovalo, že na miesto bola privolaná aj enviropolícia. Na tejto skládke vznikol požiar i v rokoch 2019 a 2020.

Inšpektori SIŽP museli pre intenzívny požiar a uzavretie lokality hasičmi odložiť hĺbkovú environmentálnu kontrolu na piatok (4. 6.) ráno za predpokladu, že požiar bude už uhasený.

„SIŽP bude na mieste podrobne analyzovať vyhorenú sutinu, uložený odpad a odoberie vzorky, aby bolo možné preukázať, čo spôsobilo predmetný požiar, či sa dodržali predpísané podmienky stanovené v integrovanom povolení a či sa na skládke nenachádzal aj odpad iný, ako to spomínané povolenie umožňuje," priblížila Lesná.

Skládka, ktorú prevádzkuje spoločnosť Istrochem Reality, spadá pod režim integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia. SIŽP má nad prevádzkou štátny dozor, vydáva integrované povolenie na jej prevádzku, rozhoduje o jej uzatvorení a pravidelne vykonáva environmentálne kontroly v prevádzke.

inisterstvo životného prostredia informovalo, že pre štvrtkový požiar skládky bolo na jeho zelenú linku adresovaných niekoľko podnetov. "Znepokojujúce je, že vzduch je nedýchateľný aj pre poletujúci popolček, ktorý je zanášaný do širokého okolia," upozornil envirorezort.

Hasiči zasahujú pri požiari skládky v Budmericiach Tri desiatky hasičov momentálne zasahujú pri požiari v obci...

Uverejnil používateľ Hasičský a záchranný zbor Štvrtok 3. júna 2021

ZDROJ: Facebook/Hasičský a záchranný zbor

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Budmerice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.