Žltnú vám zuby? Dávajte si pozor na tieto jedlá, nápoje a činnosti

Zľava kapitán Marek Ďaloga a Američan Matt Roy vo štvrťfinále MS 2021.
Zdroj: shutterstoc.com/L Julia

Poradíme vám aj tipy na ich vybielenie.

Je jedno, ako vyzeráte, či ste namaľovaná a moderne oblečená alebo v pohodlných teplákov a s copom na hlave. Ak z vás ide pokoj a sršíte šťastím a úsmevmi, pre každého normálneho muža ste nesmierne príťažlivá. Úsmev totiž naozaj dokáže byť odzbrojujúci a má v sebe určité čaro.

Váš úsmev však musí byť uvoľnený, nie silený, ani prekrytý. A práve túto tendenciu majú často ľudia, ktorí nie sú spokojní so svojimi zubami a pri smiatí si dávajú ruku pred ústa. Niektorí sa hanbia za krivé či pokazené zuby, iní za ich odtieň.

Ako iste viete zuby menia svoj odtieň. V minulosti ich vzhľad kazili plomby, súčasné keramické už tento problém nespôsobujú. Napriek tomu sa ich odtieň mení a postupne žltnú, čo nevyzerá pekne. Ľudia sa preto snažia tento problém zakryť alebo vyriešiť, hlavne v tejto dobe, kedy sa každý stále len fotí. A aké sú to fotky bez úsmevu či so žltými zubmi? Nepekné, a tak sa s portálom tips-and-tricks.co pozrime na veci, ktoré tento jav urýchľujú.

Prečítajte si aj: Ako často by ste mali obmieňať spodnú bielizeň? Odborníci v tom majú jasno

Jedlo

Niektoré jedlo žltnutie spôsobuje a iné ho eliminuje. Možno ste nevedeli, že pre zuby nie sú praznivé napríklad jedlá s karí korením, čokoláda, cvikla, tekvica, bobuľovité ovocie a aj paradajkové omáčky. Ak však na ne máte chuť, pridajte potraviny, ktoré žltnutie eliminuje. Napríklad do paradajkové omáčky dajte zelenú zeleninu a po skonzumovaní bobuľového ovocia vypite trochu mlieka. Neutralizujete kyseliny z plodov a spomalíte žltnutie.

Nápoje

Pitný režim dodržiavať musíte, ide však o to, čo pijete. Káva, čierny čaj, červené a biele víno patria medzi nápoje, ktoré si ľudia zvyknú dopriať každý deň, a pritom spôsobujú zafarbenie zubov. Ak chcete mať pekné zuby, nepite víno, čaj si doprajte z byliniek zo záhrady a kávu len zriedka, prípadne s mliekom a bez kofeínu.

Fajčenie

O nepriaznivých účinkoch fajčenia sme vás komplexne už informovali článok o tom a postup ako s ním skoncovať nájdete tu. Fajčenie však okrem zdravotných problémov prináša aj tie estetické, medzi ktoré patrí aj žltnutie zubov. V niektorých prípadoch až hnednutie. V tomto prípade môžeme iba poradiť skoncovanie s cigaretami a odbornú pomoc.

Zdroj: Shutterstock.com/Elaine Nadiv

Škrípanie

Ste v strese, veľmi sa sústredíte a odrazu sa prichytíte pri tom, že škrípete zubami? Je to veľmi nepríjemný zvuk a ešte aj škodlivý, pre zuby aj ich farbu. Zubná sklovina sa totiž škrípaním opotrebováva a ničí. Váš zubný lekár vám môže poradiť nočné ochranné násadky na zuby, ktoré zabránia škrípaniu.

Vek

Nielen škrípaním sa zubná sklovina oslabuje, ale aj vekom. Postupne sa žuvaním a pod vplyvom kyslých tekutín a jedál stenčuje a stenčuje, čo vedie k ich žltnutiu. Snažte sa preto znížiť príjem kyslých látok (potravín) a oddialiť tak tento efekt.

Fluorid

Ste posadnutí bielením a máte všetko na bielenie? Od zubnej pasty, cez vodu až po žuvačky a náplasti? Pozor na to. Príliš veľa fluoridu má taktiež na zuby nepriaznivý vplyv a vedie k ich žltnutiu. Horšie je, že dokonca nie k pravidelnému, ale v podobe žltých škvŕn.

Prečítajte si aj: Chcete si dať občas pauzu od mäsa a pomôcť aj planéte? Vyskúšajte flexitariánstv

Medikamenty

Užívate veľa liekov a pomerne často aj antibiotiká? Aj keď sa tomu ťažšie verí, ale aj v zložkách liekov a antibiotík sú látky, ktoré spôsobujú zmenu farby zubov. Skúste sa preto poradiť s lekárom o prípadne alternatíve daných liekov.

Ako si môžete zuby vybieliť

Keď už sme vás informovali o veciach, ktoré škodia farbe vašich zubov, pozreli sme sa aj na spôsob ich vybielenia. Samozrejme, najjednoduchšie je profesionálne bielenie u odborníka, ktoré zbelie vaše zuby približne o štyri až osem stupňov. Veľmi často však majú ľudia po zákroku zuby citlivé, je to pre nich nepríjemné. Práve preto je čoraz modernejšie prírodné bielenie bez peroxidu vodíka.

Či už pred každým bielením, alebo iba tak pre zdravie zubov, je nutné myslieť na dentálnu hygienu. Tá zabezpečí odstránenie zubného kameňa, vďaka čomu sú zuby zdravšie a na pohľad belšie.

Na trhu je aj celý rad produktov na domáce bielenie pomocou peroxidových gélov. Zubár vám môže vyrobiť nosiče na gél a ten si na noc naplníte gélom a do rána budú vaše zuby krásne biele. Samozrejme, po bielení sa musíte vyhnúť vyššie spomenutým škodlivým veciam.

Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Prírodným „bielidlom“ sú napríklad jahody, ktoré obsahujú enzým. Priaznivý účinok majú aj šupky z banánov, s ktorými si môžete niekoľko minút potierať zuby. Možno to znie vtipne, ale dokonca tak dodáte zubom aj horčík, draslík a minerály. Veľmi účinný je údajne aj kokosový olej, ktorý obsahuje kyselinu laurovú. Stačí, ak si ním budete vyplachovať zuby asi 10 až 15 minút.

Na trhu sú dostupné aj bieliace pasty, podľa niektorých účinkujú, iní tvrdia, že skôr udržujú už daný odtieň a zabraňujú ďalšiemu žltnutiu. Keď už sme pri tom čistení, dôležité je aj to. V prvom rade jeho pravidelnosť a dôkladnosť, nezabúdajte na medzizubné priestory. V druhom rade intenzita tlačenia kefky. Ak ste si mysleli, že ňou máte tlačiť, uvažovali ste nesprávne, opak je pravdou. Viac sa dočítate tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti