Aký osud čaká bezplatné cestovanie študentov a seniorov? V hre sú tieto možnosti

Školenie dopravných asistentov.
Zdroj: TASR

Čakať ich onedlho môžu nové pravidlá.

Na Slovensku majú nárok na bezplatnú vlakovú dopravu žiaci a študenti do 26 rokov či seniori. Nový riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Roman Koreň uviedol, že tento koncept sa môže čoskoro zmeniť. Pre Hospodárske noviny povedal, že na túto tému prebiehajú diskusie medzi rezortmi dopravy a financií.

„Ide o politickú otázku, ktorú sme povinní akceptovať. Samotná myšlienka nie je zlá. Množstvo bezplatných cestujúcich, najmä z radov študentov, sa naučilo vlakom cestovať a zostali nám verní aj potom, ako pod túto zľavu už nespadali. Z tohto hľadiska je to dobrý produkt,“ povedal s tým, že súčasná forma môže čooro dostať novú podobu.

Pri študentoch sa podľa Koreňa zvažuje poskytnúť cestovanie zadarmo len z miesta trvalého bydliska do miesta štúdia. Pri dôchodcoch by mohli byť vybrané konkrétne vlaky, prípadne konkrétne časy, počas ktorých by mohli cestovať bezplatne.

„Hovoríme o tom preto, lebo na jednej strane si, samozrejme, vážime bezplatných cestujúcich, na druhej strane tu máme platiacich, ktorí si zaslúžia určitý komfort za to, že platia. Chceme aj im poskytnúť pohodlie, aby sa v špičkových hodinách netlačili vo vlakoch,“ vysvetlil.

Okrem noviniek pri bezplatnom cestovaní spomenul Koreň aj zmeny pri cenách lístkov. Aktuálne je na úrovni 50 centov za najnižšie kilometrické vzdialenosti. Ako príklad uviedol cestu vlakom z bratislavskej stanice Nové Mesto na Hlavnú stanicu v centre mesta, ktorá je výrazne lacnejšia ako MHD.

„Cieľom je dostať sa minimálne na cenovú úroveň mestskej dopravy. Vlak je ekologickou voľbou, ale nemôže byť zadarmo. Nejde o zásadné zmeny, ktoré by mali byť pre ľudí likvidačné. Štatisticky máme v rámci miest na kratšie vzdialenosti dosť veľa cestujúcich, kde to môže naozaj generovať zvýšené tržby,“ tvrdí.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vlaky

Dôležité udalosti