Pomáhajú vaše deti v domácnosti? Pre toto by ste ich mali začať zamestnávať

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Drpixel

Domáce práce nemôžu vnímať ako nutné zlo a povinnosť.

Vzťah rodiča s dieťaťom má vždy svetlé stránky a aj tie negatívnejšie. Tam poväčšine patria práve tie výchovné procesy a úkony, ktoré si vyžadujú aj prípadný hnev a odpor ratolestí. Veď si len spomeňte ako ste vy reagovali na vašich rodičov, keď vám niečo prikazovali a zahájili upratovacie soboty.

Či už sa to vašim deťom páči, alebo nie, je veľmi dôležité, aby sa zapájali do domácich prác. Nemyslíme tým len upratovanie si hračiek a detskej izby, ale aj praktické zručnosti ako je varenie, upratovanie, nákupy a pod. Pripravíte tak deti na bežný život. Otázka je, ako to urobiť?

Trpezlivosť ruže prináša

Tak sa zvyklo kedysi hovoriť a niečo na tom bude. Už len naučiť deti po sebe upratovať si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a dôslednosti. Skúste si preto upratovanie predstaviť ako určitú formu hry a určiť aj výhru za pekne upratané hračky, či usporiadané oblečenie. Odmena bude samozrejme iba nejaká drobnosť, ktorá ich poteší, žiadne vyjednávanie a vydieranie z ich strany.

Keď sa do toho vaše dieťa pustí, pripojte sa. S pokojom mu vysvetlite, ako má postupovať, čo je nutné spraviť ako prvé. Ak je upratovanie komplikovanejšie, pokojne mu pomáhajte celý čas, aspoň ho to inšpiruje. Hlavne sa nikde neponáhľajte a nedávajte mu časové limity, aby sa necítilo dieťa pod tlakom a svoju prácu neodflákalo.

Prečítajte si aj: Tvrdíte, že kvôli deťom nemôžete cvičiť? Ukážeme vám, ako sa to podarí

Domácnosť

Ako sme už spomínala, okrem detskej izby je nutné zakomponovať aj aj do domácich prác. Chce ísť s vami nakupovať? Výborne, vytvorte mu vlastný zoznam alebo ho vždy po konkrétnu vec pošlite. Následne ho k sebe volajte na záhradu, presádzajte s deťmi kvetiny, pri varení vám môžu podávať potraviny a väčšie aj čistiť zeleninu. Jednoducho im v ničom nebráňte.

Aj odborníci sa zhodli na tom, že je dobré od útleho veku zapájať deti do prác v domácnosti. Dieťa sa tak postupne naučí na povinnosti a zvykne si robiť ich. Zároveň zistí, ako to doma funguje a uvedomí si, že nič sa nespraví samé. Musíte si uvedomiť, že hlavne vo veku batoľaťa je pre nich celý svet a každý činnosť jedno dobrodružstvo a výsledky práce skutočným prekvapením. Takže podanie, prinesenie či utretie zvládne každé.

Zábava

Ako sme už spomínali, dôležitá je motivácia. Nenechajte deti upratovať samé, je to pre nich nezáživné a strácajú pozornosť. Robte to spolu alebo pri sebe, len každý inú činnosť. Pustite si pritom hudbu a vymyslite si nejakú tu hru, fantázii sa medze nekladú. Hlavne zakomponujte do všetkého nielen dievčatká, ale aj chlapcov. Chcete predsa vychovať šikovných mužov, ktorí budú sebestační a pomôžu v budúcnosti partnerkám.

Zdroj: shutterstoc.com/Pixel-Shot

No a čo

Naučte sa prijímať detské neobratné pokusy o pomoc s láskou a nehou. Aj keď niečo rozbijú, vylejú vodu, s ktorou umývali, alebo sa im zrazilo oblečenie v práčke, stalo sa, no a čo. Tieto drobné katastrofy sú výsledkom ich dobrej vôle a pozitívnych myšlienok. Nekarhajte ich prísne, aby mali na pomoc a domáce práce kladné myšlienky. Naopak, pochváľte ich, keď sa im niečo podarí. Okrem toho si trénujú aj motoriku, koordináciu a rovnováhu, je to pre ne veľmi užitočné, tvrdí portál bety.cz.

Vzor

Medzi veľmi dobre rady patrí aj tá, že práce v domácnosti nie sú za trest, a tak im ani nehovorte, že za to a ono musia povysávať či umývať podlahu. Opäť by ich vnímali negatívne ako niečo zlé. Potrebujú vidieť, že sú domáce práce normálne a delia si ich a zapájajú sa aj ostatní členovia domácnosti. Ak ocino pomáha mamine, občas navarí a dať prať, aj syn to bude pokladať za normálne.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti