Domáce

Moskva hrozí už aj embargom na autá. Bola by to poriadna "facka"

Kríza
Zdroj: Shutterstock.com

Rusko sa v predošlých rokoch takmer stalo najväčším európskym automobilovým trhom a viaceré automobilky tam majú závody.

Rusko hrozí embargom údajne už nielen na potraviny zo západu, ale aj na autá. Napísal to portál novinky.cz. Vzhľadom na to, že automobilový priemysel je pre Európu mimoriadne dôležitý (o Slovensku ani nehovoriac), mohla by to byť pre EÚ veľmi silná "facka".

O možnosti zakázať dovoz automobilov vraj hovoril premiér Dmitrij Medvěděv. Rusko sa pritom v predošlých rokoch výrazne doťahovalo na Nemecko, ktoré je stále najväčším európskym odbytiskom vozidiel. Vlani sa v Nemecku predalo po štvorpercentnom medziročnom poklese 2,95 milióna kusov, zatiaľ čo v Rusku po 5,5 percentnom páde predaj dosiahol 2,78 milióna kusov (na porovnanie, na Slovensku sa v roku 2013 predalo 66-tisíc áut, v Taliansku 1,31 milióna, vo Francúzsku 1,79 milióna, vo Veľkej Británii 2,26 milióna, v USA 15,4 milióna a v Číne 17,9 milióna).

Na ruskom trhu sa darilo napríklad Volkswagenu, ktorý tam ročne predá približne 300-tisíc áut, pričom na úspechu nemeckých firiem je Slovensko výrazne závislé. Automobilka má navyše podobne ako americký General Motors či francúzsko-japonský Reanult-NIssan v Rusku veľké závody.

Predaj pritom prudko padá už aj bez embarga. Minulý mesiac sa prepadol o 23 percent po 17,3 - percentnom poklese v júni. 

Zdroj: SITA


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.