Ľudia, ktorí pre pandémiu museli zostať doma s nižšou mzdou, majú opäť hlavu v smútku

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Môže im to chýbať na dôchodku, niekomu na materskej.

Sú postihnutí dvakrát. Ľudia, ktorí pre pandémiu museli zostať doma s nižšou mzdou, majú opäť hlavu v smútku. Ak žiadajú o dávku zo Sociálnej poisťovne, opäť prichádzajú aj o desiatky eur. Výpadok príjmu im totiž materskú či PN-ku tento rok môže okresať o niekoľko percent.

Roman zo Stredného Slovenska robí v hoteli a keďže pre pandemické opatrenia museli byť zatvorení, od vlaňajšieho novembra prakticky až doteraz bol doma len so 60 percent pôvodného platu.

Menej peňazí na materskej

Okrem tohto výpadku v rodinnom rozpočte ich teraz čakala ďalšia nepríjemná správa. Keď sa bol Roman pýtať na materskú na syna v Sociálnej poisťovni zistil, že znížený plat za vlaňajšie mesiace mu poriadne zníži aj dávku od poisťovne.

„Bolo mi povedané, že nám vyrátajú zo 60 percent materskú. Urobí to tak dve, tri stovky mesačne z toho, čo by som mal reálne dostať. A dostanem menej kvôli pandémii," opísal nám svoju situáciu Roman.

Problém sa týka tých, ktorým firmy so zatvorenými prevádzkami nahrádzali 80, prípadne 60 percent platu. Sociálna poisťovňa totiž ráta dávky z príjmu, z ktorého sa platia odvody. Znížený príjem teda rovná sa menej peňazí od poisťovne, ako by ste za normálnych okolností dostali.

„Rozhodujúcim obdobím je spravidla predchádzajúci rok. Ak zamestnanec dostával počas minulého roka pre prekážky v práci nižší príjem, odrazí sa to na výške sociálnych dávok," vysvetlila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Výpadok môže byť aj desiatky eur

Podľa toho, ako dlho nemohli zamestnanci chodiť do práce, im výpadok na dávkach môže robiť desiatky, ale aj stovky eur. Na mieste je teda otázka, či by im to štát nemal nejakým spôsobom kompenzovať.

„Na toto sa nemyslelo, že zamestnanec dostáva len 60 percent a z toho sa ráta materské. Úplne sa na túto skupinu zabudlo. Mám kolegyňu, ktorá je slobodná mamička a neviem, ako sa sama postará o to dieťa," povedal Roman.

Zdroj: TASR

Podľa odborníka na dane a odvody Jozefa Mihála niekomu to bude chýbať na dôchodku, niekomu na materskej. „Tí ľudia za to nemôžu. Pokiaľ sa bavíme o spravodlivom odškodnení, tak by bolo na mieste zvážiť iný výpočet dávok," tvrdí.

Pandémia počas prvej aj druhej vlny nechala na vynútenej prestávke v práci doma desaťtisíce zamestnancov obchodov, reštaurácií či hotelov. Niektorým sa plat vďaka štátnej pomoci už tento rok nekrátil, za ten vlaňajší ale mnohí tratili. Ministerstvo práce hovorí, že ak by to bol masovejší problém, tak sa tým budú zaoberať.

„Možno by sme mohli uvažovať o nejakej forme kompenzácie. Zatiaľ nemáme veľa podnetov s takouto požiadavkou," konštatoval minister práce Milan Krajniak.

Reportáž spracovali Mário Kermiet a Alexandra Danilov.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA, LIPTOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.