Ťažko skúšaná rieka v Šuranoch: Rybári hovoria o ekologickej katastrofe, vodohospodári oponujú

Znížená hladina rieky na Malej Nitre v Šurany.
Zdroj: TV Markíza

Sporom je, že počas údržby hate spúšťajú hladinu a ryby umierajú.

Ekologická katastrofa. Viacerí tak označujú situáciu na 30-kilometrovom úseku rieky Nitra. Vinia z toho vodohospodárov, ktorí počas údržby hate spúšťajú hladinu. Tí však obvinenia odmietajú.

Na kritický stav v tzv. Malej Nitre upozorňujú obyvatelia Šurian. Kritizujú vodohospodárov, že týždennú údržbu hate robia vždy v čase, keď sa v rieke rodí život.

„Klesne voda na dno a dá sa povedať, že živočíšstvo v tejto rieke v značnej miere vymizne. Je to tak zdevastované, že trvá dlho, než sa to znovu dostane do normálu," povedal nám na kameru rybár zo Šurian Marián Nagy.

Práce na údržbe stavidla by podľa rybárov mali vodohospodári odložiť na iný, vhodnejší, čas. Dôvodia to tým, že vodu vypúšťajú v čase rozmnožovania rýb a niekoľko druhov vymiera.

Zdroj: TV Markíza

Slovenský vodohospodársky podnik sa však ohradil voči tvrdeniam o ekologickej katastrofe v tejto časti rieky. Podľa vodohospodárov je aj vždy zabezpečený aspoň minimálny prietok, ktorý však závisí od hydrologickej situácie.

„Potenciálne nežiadúci stav na ekosystém by mohol nastať v prípade dlhodobo trvajúceho sucha a hlavne vysokých teplôt, čo sa v tomto prípade nestalo. Vodná stavba Dolné Krškany, odkiaľ sa dotuje koryto Malej Nitry, sa riadi riadne schváleným manipulačným poriadkom," konštatoval hovorca podniku Marián Bocák.

Nespokojní Šurančania sa obrátili so žiadosťou o pomoc na ministerstvo životného prostredia.

Tému spracoval Karol Mindák.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

ŠURANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rieka

Dôležité udalosti