O zriadení komisie na kontrolu odposluchov by sa mohlo hlasovať v septembri

19_velecky_nbs_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Na zložení komisie už existuje dohoda.

O zriadení komisie na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) by sa mohlo hlasovať na septembrovej schôdzi parlamentu. Povedal to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO). Na zložení komisie už podľa neho existuje dohoda, no mená členov nechcel konkretizovať.

Komisia má mať osem členov. Traja zástupcovia koalície a traja z opozície sa vyberajú po dvoch spomedzi členov brannobezpečnostného výboru, výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS). Ďalších dvoch členov volí parlament na návrh šéfa brannobezpečnostného výboru. Šéfom komisie by mal byť zástupca opozície.

Dvaja volení členovia by mali byť expertmi v danej oblasti. Podľa Krúpu sú už vybraté aj tieto osoby. Podľa zákona o ochrane pred odpočúvaním má ísť o osoby nad 40 rokov, ktoré sa môžu oboznamovať s utajovanými skutočnosťami na stupni "prísne tajné", musia mať aspoň desaťročnú prax ako sudcovia, prokurátori alebo v Policajnom zbore, spravodajskej službe či v právnej a bezpečnostnej alebo diplomatickej oblasti.

Komisiu, ktorá má posudzovať, či sú informačno-technické prostriedky v réžii polície alebo SIS použité oprávnene alebo neoprávnene, má podľa zákona zriadiť Národná rada SR. Komisia počas minulého volebného obdobia nefungovala. Problém bol s vtedajším poslancom Ľubomírom Galkom, ktorý sa mal stať členom komisie. Galko bol v minulosti ministrom obrany a čelil kauze odpočúvania novinárov.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nr sr

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.