Pokračoval súd v kauze televíznych zmeniek: Vypovedali exriaditelia TV Markíza

Deti z Oteckov na MDD v Teleráne
https://oteckovia.markiza.sk/aktualne/2029798_zvedave-otazky-na-prezidentku-ako-to-prebieha-v-prezidentskom-palaci Zdroj: TASR

Povedali, že o zmenkách nič nevedeli.

Bývalí riaditelia TV Markíza, nástupcovia odsúdeného Pavla Ruska nemohli vedieť o existencii dvoch zmeniek, ktoré sú predmetom pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Domnieva sa to obžalovaný Štefan Ágh. Reagoval tak na výpoveď súčasného riaditeľa televízie Matthiasa Setteleho, ktorý je v televízii od roku 2013 a o zmenkách sa dozvedel v roku 2016.

„Je tam od roku 2013 doteraz. To znamená, že asi keď si preberal firmu, tak si zrejme prezrel účtovníctvo. Pochybujem, že si niekto vie prezrieť účtovníctvo za 20 rokov, ale budiš a že nenašiel žiadne zmienky o zmenkách,“ povedal médiám Štefan Ágh.

Vysvetľuje si to tak, že zmenky do účtovníctva neboli dané. „Ja som vo svojej odpovedi hovoril o tom, že to bola povinnosť Ruska a Silvie Klaus-Volzovej to tam vložiť. Oni v tom čase v roku 2000 boli dvaja konatelia Markíza - Slovakia. Čiže ak to tam oni nevložili, tak nemôže o tom vedieť pán Settele, nebude o tom vedieť Zuzana Ťapáková, ani Vladimír Repčík. Všetci následní riaditelia o tom nemohli vedieť,“ zdôraznil obžalovaný.

„Ak niekto si nesplnil svoju povinnosť v roku 2000, tak o tom nemôžu vedieť. Čiže svedecké výpovede budú o tom,“ povedal. Ruska videl naposledy v roku 1998 a potom v roku 2016. „V živote som sa s ním nestretol odvtedy. Videl som ho asi dvakrát náhodne. Čiže nemohol som mať tieto informácie. Ja ako vlastník zmeniek takú povinnosť nemám,“ vysvetlil Štefan Ágh.

Ani ďalšia bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková nemala informácie o existencii dvoch zmeniek, ktoré sú predmetom súdneho procesu, kde figuruje obžalovaný Štefan Ágh.

V takom duchu vypovedala Ťapáková v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Pred ňou vypovedal súčasný riaditeľ Matthias Settele a popoludní ďalší exriaditeľ televízie Václav Mika.

„O zmenkách som nevedela, nemala som žiadnu vedomosť. Moja výpoveď v podstate lícuje výpovede, ktoré už som absolvovala ešte predtým v kauze zmenky, a takisto počas môjho pôsobenia ako generálnej riaditeľky nefigurovali v účtovníctve. V tom čase prechádzala spoločnosť pod novú americkú spoločnosť Media Time Warner a podliehala veľmi prísnym, veľmi striktným auditom,“ povedala médiám Ťapáková.

Ďalší exriaditeľ televízie Vladimír Repčík by mal vypovedať 30. júna. Pojednávanie je naplánované aj na začiatok júla.


Naposledy sa vo veci konalo vo štvrtok 3. júna. Proces je naplánovaný aj na 30. júna a 6. júla. Vo štvrtok vypovedal Kočner a odsúdený exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko vypovedať odmietol.

Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky nesfalšoval a ním podpísané zmenky sú pravé. Obžalobu podal prokurátor ÚŠP Šanta v júni minulého roka. Zmenky boli v sume 34,5 milióna eur.

Štefan Ágh v minulosti figuroval v kauze, v ktorej 12. januára tohto roku Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil Ruska a Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody, ako obvinený. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Pozrite si archívnu reportáž:

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štefan ágh

Dôležité udalosti