Ďalšie napätie v koalícii: Sme rodina kritizuje Mikulca, minister okamžite zareagoval

Roman Mikulec.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Mikulec na svoj odchod z funkcie nevidí.

Minister vnútra Roman Mikulec čelí kritike opozície, ale už aj koaličného partnera. Šéf Smeru Robert Fico chce podať návrh na Mikulcovo odvolanie z dôvodu podozrení, že v minimálne štyroch kauzách dochádza k ovplyvňovaniu svedkov a manipulácii trestného konania. Fico sa odvoláva na správu SIS, ktorú čítal predseda parlamentu Boris Kollár v pléne.

Mikulca kritizoval aj minister práce Milan Krajniak. V relácii Na telo vyhlásil, že Mikulec sa stráca v tom, čo sa mu v rezorte deje. „Nie je možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne, tak dobrý minister vnútra nekoná," povedal Krajniak.

Krajniak naznačil, že opäť sa objavujú prípady, keď sa hovorí o správnych a nesprávnych svedkoch.

„Nemôže to byť tak, že si zase budú v orgánoch činných v trestnom konaní rozhodovať, ktorý svedok je dobrý, ktorý je zlý. Keď na to pán Pčolinský upozornil, už je vo väzbe. Keď pán Kalavský, šéf operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), údajne vypovedal o týchto skutočnostiach, už na neho šiel návrh do väzby. Keď to inšpekcia vyšetruje, teraz zoberú pána Szabóa," skonštatoval.

Mikulec nevidí dôvod na svoj odchod z funkcie. Na Facebooku napísal, že vojna medzi silovými zložkami nie je a orgány činné v trestnom konaní sú nezávislé a nikto do ich vyšetrovania nezasahuje. „Ozdravný proces začal a áno, je smutné pozorovať, akých ľudí ste do najvyšších štruktúr štátu a bezpečnostných zložiek nainštalovali Vy, Fico, Kaliňák a Saková," naísal Mikulec. Zároveň chce požiadať premiéra Eduarda Hegera a Krajniaka o stretnutie.

„Bohužiaľ, skutočne nerozumiem vyjadreniam pána ministra Krajniaka, podľa ktorého nie je možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne. Súčasná vláda deklarovala, že bude pracovať čestne a že spravodlivosť, rovnako ako zákony, platia pre všetkých rovnako. V prípade, ak sa trestnej činnosti dopúšťajú príslušníci Policajného zboru, platí to samozrejme aj pre nich. Verím, že nechceme existovať v spoločnosti, kde si budeme zakrývať oči pred páchaním trestnej činnosti bezpečnostnými zložkami len preto, že podľa pána Krajniaka tak dobrý minister vnútra nekoná. Roky sme sa prizerali politickým objednávkam, vyšetrovatelia museli v prvom rade poznať odpoveď na otázku, či je vôľa vyšetrovať nejaký skutok, alebo trestný čin," odkázal Mikulec.

Verí, že v rámci koalície majú zhodný názor na to, že nikto z vlády nechce, aby sa takéto časy vrátili. Orgány činné v trestnom konaní konajú podľa Mikulca nezávisle a verí, že všetci vnímajú aj systém kontrolných mechanizmov, v ktorom majú posledné slovo vždy naše súdy.

Strana Sme rodina kritizuje spôsob vyšetrovania korupčných káuz najmä v súvislosti so zadržaním a obvinením bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý bol nominantom strany Borisa Kollára. Sme rodina za Pčolinským stojí a tvrdia, že jeho obvinenie je postavené len na výpovediach kajúcnikov.

Premiér Eduard Heger povedal, že Mikulec má podľa neho svoj rezort pod kontrolou a stojí za ním aj koalícia.

„V tomto je koalícia jednotná a stojí za ministrom vnútra. Takisto má minister vnútra moju plnú podporu,“ reagoval premiér.

Heger tvrdí, že všetky poslanecké kluby z koalície už vyjadrili podporu Mikulcovi. „Toto je dobrý základ, ktorý jasne hovorí o tom, že koalícia podporí ministra vnútra,“ povedal.


BRATISLAVA/TASR, kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Roman Mikulec

Dôležité udalosti