Boj s komármi sa opäť začína. Poradíme vám, ako sa ich zbavíte v dome i záhrade

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/sun ok

Prinášame tipy na domáce repelenty aj pascu na komáre.

Bez ohľadu na to, ako veľmi milujete jar a leto, vašu radosť zničí otravný hmyz. Vysoké teploty so sebou prinášajú aj búrky, vlhkosť a postupne aj komáre. Nech už s nimi bojuje štát, mesto, obec či jedinci ako chcú, nejaké tie potvory sa vždy objavia a znepríjemnia vám pokojné chvíle oddychu.

Okrem nepríjemného bzukotu zvyknú totiž samice útočiť aj na vašu krv. Tú potrebujú, aby získali energiu pre tvorbu vajíčok. Jedna samička ich môže naklásť až 200. Na svete žije veľa druhov komárov, samíc a líši sa aj ich spôsob fungovania. Ak ste si mysleli, že vás môžu doštípať iba v noci alebo iba vonku, ste na omyle. Niektoré druhy sajú krv aj cez deň, dokonca aj v uzatvorených priestoroch a vašich domovoch.

Väčšina však naozaj útočí večer, dôvody sú jednoduché. Teplota je nižšia, a tak im nehrozí vyschnutie. Taktiež už nezvykne fúkať vietor, čiže nehrozí ich odfúknutie a, samozrejme, sú komáre menej ohrození, keďže ich predátor (človek, vták) horšie vníma, uvádza portál prirodovedci.cz.

Prečítajte si aj: Rakovina pŕs je strašiakom žien. Tieto návyky jej pomáhajú predchádzať

Najčastejšie liahne komárov v záhrade

Každý vlastník domu, záhrady či balkónu musí bojovať s vlastnými liahňami a nastaviť si určitú prevenciu. Aby ste vedeli, kde všade môže vzniknúť a ako s nimi bojovať, lovci komárov vypísali ich najčastejšie hniezda.

Komár sudový - Snažte sa úplne minúť a opäť dopustiť vodu v sudoch, nenechávajte ju tam dlho stáť inak sa do týždňa môžu vyrojiť tisíce nových nepriateľov.

Komár záhradkovo-jazierkový - Čo najskôr a najviac zarybnite vaše jazierko, eliminujete tak počet vyliahnutých komárov a budete mať aj rybky v jazierku.

Komár burinový - Vo vysokej tráve a burine sa drží tropická vlhkosť a teplota, ktoré sú ideálne na rýchle liahnutie. Jediným riešením je pokosenie trávy, lúky a nezastavaného pozemku pri vás.

Komár žľabový - Odkvapy a zľaby sú pre komáre taktiež ideálne, stačí, že tam voda neodteká a stojí. Kontrolujte si ich preto a čistite pravidelne, aby ste sa vyhli tomuto dotieravému hmyzu.

Komár kvetináčový - Iba málokomu napadne, že sa larvy komárov môžu vyliahnuť aj z tanierika pod kvetináčom. Aspoň raz týždenne preto vylievajte vodu z tanierika a umyte ho.

Komár odpadový - Staré pneumatiky, fúriky, nádoby, stoličky, jednoducho všetky miesta, kde zostane nejaká stojatá voda sa môžu stať liahniskom. Skryte preto pred zrážkami všetko, do čoho sa môže zbierať voda, prípadne jednoducho vodu po zrážkach vylejte.

Zdroj: Shutterstock.com

Ako na komáre v záhrade a balkóne

Húfy malých mušiek, komárov a iného hmyzu znepríjemňujú hlavne posedenie v záhrade. Či už svetlo ohňa, lampy alebo vy ich lákate a oni vám nedajú pokoja a nepríjemne vás rušia. Vyššie sme si spomenuli, kde všade môže vzniknúť liaheň. Teraz sa zameráme na rastliny, ktoré vám ich pomôžu odpudiť.

Citronela - Rastlinka, ktorá miluje slnko, prekyprenú pôdu a je typická svojou citrónovou vôňou. Jej silice sú bežnou súčasťou prípravkov proti komárom a sama ich tiež dokáže odpudiť.

Kocúrnik obyčajný - Jeho účinok je síce na kratšiu vzdialenosť, ale v prípade, že rozmliaždite listy, zintenzívnite jeho dosah. Táto rastlina je určitým prírodným repelentom, ktorý odpudzuje hmyz. Problém je, že priťahuje mačky, tak si dávajte pozor, aby ste nevymenili jeden problém za druhý.

Medovka lekárska, mäta - Tak ako citronela aj medovka a mäta majú typickú citrónovú, sviežu vôňu. Výhodou je, že odháňajú komáre a nepotrebujú veľa slnka, takže ich môžete pestovať aj na východnej časti záhrady. Mäta dokonca zničí aj larvy hmyzu, stačí ich postriekať jej roztokom.

Bazalka, rozmarín - Z byliniek je veľmi prospešné aj bazalka a rozmarín, ktorých arómu komáre neznesú. Ako iste viete, môžete ich pestovať v záhrade, na balkóne aj v kuchyni. Otravujú vás komáre pri opekaní? Hoďte vetvičky rozmarínu do ohňa a dajú vám pokoj.

Aksamietnica - Ak máte otravný hmyz na balkóne určite si zadovážte aksamietnicu. Ide o letničku, ktorá je prírodným repelentom, ktorý pokojne umiestnite na okenice či pri dvere. Vytvoríte si tak vlastnú „sieťku" proti hmyzu.

Muškát - Určitú živú sieťku vytvárajú aj muškáty. Ich vôňa taktiež nie je pre komáre vábivá, a tak vám neprinesú len pastvu pre oči, ale aj pre pokožku.

Levanduľa - Je veľmi aromatická a pre komáre priam nepriaznivá. Kúpte si túto nenáročnú rastlinku a uvidíte, ako vám prevonia záhradu. Pred jej odkvitnutím ju odstrihnite a usušte a budete mať aj sušenú kyticu.

Zdroj: Shutterstock.com

Kto ich najviac láka

Jeden komár dokáže vysať krv v množstve odpovedajúcom trojnásobku jeho váhy. Dobrou správou teda je, že vás úplne nevycicia. Určite ste si všimli, že niektoré osoby lákajú komáre viac ako iné.

Niekoľko štúdií sa zameralo na zisťovanie vkusu komárov a či vôbec nejaký majú. A aký bol ich výsledok? Podľa portálu prostreno.cz štúdie preukázali, že komáre majú veľmi vyhradený vkus. Všímajú si farbu oblečenia, vašu vôňu a iné faktory.

Pot - Komáre veľmi lákajú zložky v ľudskom pote, hlavne kyselina mliečna. Znamená to, že čím viac sa spotíte, tým viac ste náchylný na štípanec. Zvýšenú fyzickú námahú vedia rozoznať až na 30-metrovú vzdialenosť.

Tehotenstvo - Tehotné ženy sú podľa štúdií až dvojnásobne viac napádané komármi ako iní ľudia. Budúce mamičky totižto majú vyššiu telesnú teplotu a vydychujú viac oxidu uhličitého.

Tmavé oblečenie - Nie farebné, ale tmavé oblečenie je lákadlom pre tento hmyz. V prírode vás totiž vďaka tmavým farbám ľahko nájdu.

Vôňa - Ak nechcete byť doštípaný od komárov, vyhnite sa aj krémom a vôňam s kvetinovou textúrou. Sú pre ne veľkým lákadlom.

Prečítajte si aj: Zdravie intímnych partií ovplyvňuje tvar aj materiál nohavičiek. Poradíme vám, ako si vybrať

Domáce repelenty na telo a do domácnosti

Chemické repelenty si môžete zakúpiť v drogériách a lekárňach. Niektoré si však podľa portálu healthline.com môžete zaobstarať aj doma a nemusí to byť až také náročné.

Citrónový eukalyptový olej - Tento olej je jedným z najznámejších prírodných repelentov. Dokonca ho schválilo ako účinnú zložku pri odpudzovaní komárov aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Vyrobiť si môžete aj vlastný repelent. Zmiešajte jednu lyžicu eukalyptového citrónového oleja s 10 lyžicami lieskovcového oleja. Niekoľko kvapiek oleja kvapnite do aroma lampy, difuzéra, alebo do sviečky.

Levanduľa - Levanduľa je silno aromatická rastlina a práve túto arómu komáre neznášajú. Ak si chcete vyrobiť vlastný olej, tak rozdrvte kvety levandule a naneste olej na často napádané miesta, ako sú členky a ruky. V domácnosti dajte levanduľu k okeniciam, na stoly, umiestnite pri vankúš a niekoľko kvapiek aj do aroma lampy či difuzéra.

Škorica - Podľa štúdie, ktorú vykonávali v Taiwane, dokáže škoricový olej zabiť vajíčka komárov. Tým pádom určite pôsobí aj ako odpudzujúci prostriedok proti dospelým jedincom. Správny roztok získate namiešaním deci vody so štvrtinou lyžičky škoricového oleja.

Klinčeky - Aróma z klinčekov je pre komáre priam neznesiteľná, existuje hneď niekoľko receptov, ktoré môžete s klinčekmi v boji proti komárom použiť. Najčastejšie sa klinčeky zalievajú alpou, vodkou alebo vodou. Pokojne ich môžete dať do pohára a nechať dva týždne lúhovať na teplom mieste. Následne ich sceďte a zlejte do vhodnej nádobky, ktorá sa nezafarbí. Môžete ho nechať voľne pôsobiť, ale aj dať do rozprašovača. Musíte si však dávať pozor na zafarbenie.

Esenciálny olej citronela - Citronela je bežný prírodný a účinný éterický olej, ktorý pôsobí proti komárom. Vyrobený je zo zmesi bylín a je súčasťou mnohých repelentov proti komárom. Vo vonkajšom prostredí môžu sviečky citronely poskytnúť až 50-percentnú ochranu. V prípade, že sa potriete týmto olejom, jeho účinky by mali pôsobiť až dve hodiny.

Zdroj: shutterstoc.com/rawf8

Pasca na komáre

Ak už je neskoro na akékoľvek arómy a repelenty a vy máte plnú domácnosť komárov, zahájte Šalamúnsky boj a vyrobte im pascu. Portál tips-and-tricks.co radí rýchlu a ľahkú pascu bez chemických prísad, ktorú môžete mať v spálni aj v obývačke.

Budete potrebovať: plastovú fľašu, 50 g hnedého cukru, 250 ml teplej vody, 1/2 ČL sušeného droždia

Postup: Rozrežte plastovú fľašu na dve časti, v rozmedzí dve tretiny spodok a jedna tretina vrch. Na dno fľaše dajte droždie, teplú vodu a hnedý cukor. Vezmite vrch fľaše, odšróbujte vrchnák a vložte ju dnom smerom navrch (hrdlom na dno). Vôňa zo zmesi priláka cez hrdlo komáre dnu, ale cez úzke hrdlo už nenájdu cestu von a zostanú uväznené.

Čo ponúka trh

Na trhu sú dostupné viaceré pomôcky, najznámejšie sú repelenty. Tie zakúpite v každej drogérií a v sezóne zvyknú byť aj v potravinách.

Ako sme už vyššie spomínali, komáre neznášajú viaceré vône. Na trhu sú preto dostupné vône do zásuvky, ktoré postupne uvoľňujú arómy z esenciálnych olejov. Na podobnej báze fungujú aj sviečky proti komárom, ktoré si môžete dokonca zakúpiť aj v podobe fakli na zapichnutie do záhrady.

Ak chcete zvoliť drastickejšie cestu, môžete si kúpiť elektrické lapače hmyzu. Mnohé sú vhodné aj do interiéru. Lapače môžu byť aj lepiace formou lepivých pascí, ktoré si zavesíte na trám, strop, lampu a pod.

Prečítajte si aj: Kaleráb je klenot zdravých potravín. Poradíme vám, čo všetko sa z neho dá pripraviť

Situácia v Bratislave

Po minuloročnej invázii komárov spustil Bratislavský kraj nový spôsob boja s týmto hmyzom. Už od januára podnikli úrady viaceré kroky a zmenili stratégiu, komáre sa snažia zahubiť už v zárodku. Okrem koordinátora regulácie komárov povolalo mesto aj 200 vyškolených dobrovoľníkov. Tí už v apríli mali zmonitorovaných približne tisíc väčších liahnísk. Ďalšie mali byť podľa nich v mlákach v meste. Viac sa dočítate tu.

Ak ste spozorovali liahnisko, pokojne ho nahláste a pomôžete dobrovoľníkom objaviť a eliminovať ďalšie komáre. Môže ísť aj o mláku plnú lariev. Označiť dané miesto môžete na tejto mape.

Problém je v tom, že postreky sú účinné iba na larvy komárov. Zásah biologickým roztokom BTI síce odborníci opakujú aj neskôr, no ide len o elimináciu a snahu znížiť počet vyliahnutých komárov na minimum. Znamená to, že ak ho včas neaplikujú, komáre vás aj tak potrápia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti