Niektoré mestá sa rozhodli nekosiť vybrané lokality. Nie všetkým sa to páči

Oznam na trávniku v Prievidzi.
Zdroj: TV Markíza

Zoológ tvrdí, že to môže mať aj opačný efekt.

Dalo by sa to nazvať aj novým trendom samospráv. Niektoré mestá sa rozhodli, že vybrané lokality nebudú kosiť. Chcú tak dať príležitosť včelám nájsť si potravu aj v zastavanom území. Nie všetkým sa to páči.

Námestie v Prievidzi vyzerá na prvý pohľad, akoby mesto zanedbalo kosenie. Nie je to však pravda. Primátorka Katarína Macháčková to odôvodnila tým, že tak urobili pre včely a iných opeľovačov. Sú totiž významní pre prírodu.

Miest, kde sa nekosí, je viac. Ľuďom sa dokonca tabuľami ospravedlňujú za nekosenie. V Prievidzi nielen nekosia, ale na trávnaté plochy vysádzajú rôzne kvetinové zmesi vhodné pre včely.

Environmentálny špecialista Ján Kuchárik tvrdí, že nepokosené plochy sú veľkým prínosom pre včelu medonosnú, pretože tam nachádza potravu v podobe peľu a nektáru.

Názory na nepokosenú trávu sú rôzne

Zoológ Marek Semelbauer zo SAV si myslí, že to môže mať aj opačný efekt. Samotné mestské lúky problémom nie sú. Dokonca opeľovačom pomáhajú.

Podľa jeho slov je problémom, že ak včiel v mestskom prostredí bude veľmi veľa, môžu potlačiť početnosť ostatných tak, že ich bude výrazne menej.

Včela medonosná je totiž chované zviera, ale vo voľnej prírode žije viacero opeľovačov. A pre ne môže byť takáto včela aj nosičom chorôb. Semelbauer dodáva, že ak včelárovi uhynie chov, kúpi si nový. Keď vymrie miestna populácia čmeliakov, nikto si novú nekúpi a je to navždy.

Tému spracoval Peter Ziman.


PRIEVIDZA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Včely

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.