Sušené ovocie: Je naozaj zdravé a prečo z neho môžete aj priberať?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/5PH

Sušenie potravín (ovocia, zeleniny, mäsa) je úplne prírodný spôsob konzervácie potravín, ktorý sa používa už tisíce rokov.

Sušené ovocie je veľmi často rozoberaná téma. Dôvod je jednoduchý, podľa jednej skupiny je zdravé, iní tvrdia presný opak. Rozkol je aj v chuti, niektorí ho milujú a iní ho absolútne nemusia. Často sa rieši niektorý konkrétny druh, jeho výživové hodnoty a zloženie produktu. A ako to už býva zvykom, pravda je niekde uprostred.

Sušenie potravín (ovocia, zeleniny, mäsa) je úplne prírodný spôsob konzervácie potravín, ktorý sa používa už tisíce rokov. Veľkou výhodou je, že pri ňom dochádza k minimálnej strate živín, vďaka čomu si aj mimo sezóny môžete dané ovocie dopriať s dávkou minerálov a živín. Podobne získate aj živiny z tropického ovocia, ktoré u nás bežne nie je dostupné alebo sa špecifikuje na určitú sezónu.

Jednoducho povedané, sušené ovocie zdravé je, pretože je to spôsob, akým môžete získať potrebné živiny z ovocia, v lete hlavne z tropického (ananás, mango, banán...) a v zime z typicky slovenského (jablká, hrušky, marhule, slivky...). Ale je v tom viaceré ale, poďte si prečítať v čom spočívajú podmienky, aby to tak aj zostalo.

Prečítajte si aj: Boj s komármi sa opäť začína. Poradíme vám, ako sa ich zbavíte v dome i záhrade

Sacharidy

Ako sme už spomínali, niektorí ho nemajú radi a iní ho milujú. Avšak ani druhá skupina by ho nemala konzumovať každý deň. Ako iste viete, síce sa živiny v potravinách zachovajú, voda sa odparí. Vďaka tomu sa ovocie zhutní a stáva sa tak výrazným zdrojom cukrov, lepšie povedané jednoduchých sacharidov. Čo to znamená v praxi? Vysvetlime si to na príklade.

V normálnom čerstvom stave by ste mali problém skonzumovať päť jabĺk alebo tri banány. Avšak v sušenom stave už kolieska z troch banánov a chrumkavé pásiky zo sušených jabĺk už nie sú tak veľa. Problém však je, že v tomto objemnom množstve prijmete aj cukry, teda skonzumujete poriadnu kalorickú bombu.

Prijatý cukor pritom nie je len glukóza, ale aj fruktóza, ktorá síce v čerstvom ovocí nie je škodlivá a pre telo je v akceptovanom množstve, ale zo sušeného ovocia jej získate omnoho viac, čo je už škodlivé a vedie k priberaniu, zvýšenému množstvu kyseliny močovej a poškodeniu obličiek. Aj preto sa fruktóza či glukózovo-fruktózový sirup považujú za najmenej vhodné sladidlá.

Čo z toho vyplýva? Že sušené ovocie môžete jesť, ale v množstve, ktoré odpovedá porcii čerstvého ovocia, ktoré by ste mali skonzumovať (napríklad jedno jablko, jedna hruška, štyri marhule a pod.). Pozor si musíte dať na prejedanie a takzvané zobkanie. Sušené ovocie nie je pochutina k televízoru, ale zdroj živín, preto si nikdy so sebou neberte celé vrecko, ale si iba do misky odoberte dané množstvo.

Zdroj: shutterstoc.com/NazarBazar

Trávenie

Musíte si tiež uvedomiť, že problémy, ktoré máte s čerstvým ovocím, budete pravdepodobne mať aj so sušeným. Z toho vyplýva, že ak vás nadúvajú marhule alebo vám spôsobujú hnačku slivky či hrušky, rovnaké problémy vám môže spôsobiť aj ich sušená verzia. K tomu si predstavte, že ich ešte skonzumujete v niekoľkonásobnom množstve, tým si môžete ešte viac uškodiť. Môžu za to rýchlo skvasiteľné tuky, ktoré sú pre nás nestráviteľné.

Kupovať a konzumovať sušené ovocie by ste preto mali len organické, nesírené, nefarbené a nedoosladzované.

Prečo nesírené

Sírenie je spôsob konzervácie sušeného ovocia, ktorý zdravého človeka neohrozuje. Predstavuje však riziko pre astmatikov, alergikov a osoby s tráviacimi poruchami, u ktorých to môže viesť k alergickej reakcii. Takže ak trpíte týmito chorobami, dávajte si pozor na zloženie a spôsob spracovania ovocia.

Zároveň je sírené ovocie problémové pre osoby, ktoré trpia tráviacimi problémami. Pokiaľ máte v črevách nadbytočný počet baktérií, ktoré produkujú sírovodík, tak to vedie k uľaveniu so zápachom skazeného vajca, čo už samo osebe je nepríjemné a poukazuje to na nesprávne trávenie v črevách. Zároveň vám to môže zhoršiť zdravotný stav a ešte viac skomplikovať trávenie.

Sušené ovocie teda je zdravé, ale iba v rozumnej miere a v správnom spracovaní, uvádza portál dama.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti