Vyhlásenie psychológov k Herákovej kauze: Obvinenia zo zneužívania sú len zriedkavo vymyslené

Poslanec Ján Herák.
Zdroj: TASR

Pripomínajú, že okrem prezumpcie neviny existuje aj prezumpcia statusu obete.

Odborníci z Ligy pre duševné zdravie sa vyjadrili k obvineniu poslanca Jána Heráka (OĽaNO) zo sexuálneho zneužívania maloletej osoby. Herák aj jeho poslaneckí kolegovia tvrdia, že treba dodržiavať prezumpciu neviny a naznačujú, že môže ísť aj o snahu zdiskreditovať hnutie OĽaNO.

Herák v písomnom stanovisku tiež uviedol, že sám vyrastal v detskom domove a vie, aké ťažké je žiť bez rodičov. Narážal tým na to, že obvinenie si maloletá mala vymyslieť. Podľa uznesení o vznesení obvinenia k nemu malo dochádzať v tábore pre chudobné deti, ktorý Herák roky organizuje.

Psychológovia z Ligy pre duševné zdravie vyhlásili, že dieťa je vždy obeť. „Dokonca aj v domácom a intímnom partnerskom násilí je násilník plne zodpovedný za svoje správanie, a to aj v prípade, že na svoju obranu uvádza niečo ako ‚provokáciu' zo strany obete. Neexistujú okolnosti ani správanie, ktoré by z páchateľa sexuálneho zneužívania alebo domáceho násilia robilo obeť,“ reagujú psychológovia.

Opačný postoj zaujala poslankyňa za OĽaNO Katarína Hatráková, ktorá pre Denník N povedala, že pri násilí na deťoch, v rodinách či intímnych vzťahoch sa nedá hovoriť o striktnom oddelení obete a páchateľa. Hatráková je pritom tiež psychologička a dokonca vyšetrovala kauzu zneužívania chovankýň v zariadení Čistý deň. Bola jednou z tých, ktorí jasne hovorili, že v zariadení dochádza k sexuálnemu zneužívaniu.

Prečítajte si tiež:

Len dve až 12 percent nahlásených prípadov sú vymyslené

Pod vyjadrenie Ligy za duševné zdravie sa podpísalo 22 psychológov a terapeutov, ktorí pracujú s obeťami násilia. Tvrdia, že iba v dvoch až 12 percentách formálne oznámených prípadov sa preukáže, že obvinenie bolo vymyslené. Práve preto je podľa nich dôležité si uvedomiť, že prezumpcia neviny má rovnakú váhu ako prezumpcia statusu obete. Podľa smernice Európskeho parlamentu by sa osoba mala považovať za obeť bez ohľadu na skutočnosť, či bol páchateľ identifikovaný, zaistený, stíhaný alebo odsúdený, a bez ohľadu na rodinný vzťah medzi nimi.

„Vo všeobecnosti prevláda presvedčenie, že zločin sa stal iba vtedy, ak sa preukáže. História je však plná zločinov, ktoré neboli nikdy ohlásené ani trestnoprávne riešené. Navyše, ani trestnoprávne postupy nie sú zárukou toho, že spravodlivosti bude učinené zadosť. Nemusí sa totiž nájsť dostatok dôkazov, môže dôjsť k nenapraviteľným procesným chybám alebo k akémukoľvek zlyhaniu ľudského faktora pri vyšetrovaní, čo negatívne ovplyvní výsledok procesu,“ píšu psychológovia.

Dodávajú, že vo Veľkej Británii majú obvinení zo zneužívania zákaz činnosti, pri ktorej malo dôjsť k zneužívaniu až dovtedy, kým sa nepreukáže nevina obvineného. Herák zatiaľ neoznámil, či preruší organizovaniu letných táborov. Psychológovia preto navrhujú poslancom, aby sa namiesto obhajovania svojho kolegu venovali príprave podobnej legislatívy, aká platí v Spojenom kráľovstve.

Herák sa dočasne vzdal členstva v klube OĽaNO. V parlamente vystupuje ako nezaradený poslanec.

BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sexuálne zneužívanie

Dôležité udalosti