Pandémia je naozaj na ústupe. V apríli zomrelo najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov

Lídrom v úmrtnosti je Žilinský kraj.

V apríli zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov. Ochorenie COVID-19 už nebolo najčastejšou príčinou úmrtí. Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. V utorok o tom v rámci najnovšej štatistiky informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Predbežné dáta o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v apríli 2021 hovoria o tom, že na Slovensku zomrelo v apríli takmer 5300 osôb, čo bolo stále o 22 percent viac oproti priemeru aprílových hodnôt v predošlých piatich rokoch (4300 ľudí).

„Situácia sa však v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi roka výrazne zlepšila, keď od začiatku roka 2021 počty zomretých i celková nadúmrtnosť klesajú," zhodnotiť ŠÚ SR.

Kým v marci bol počet zomretých v porovnaní s priemerom vyšší o viac ako o 50 percent a vo februári prevyšoval predošlé roky takmer o 70 percent, v apríli sa situácia zmenila.

„Ústup súčasnej vlny pandémie ochorenia COVID-19 potvrdil fakt, že na Slovensku zomrelo v apríli početne najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov. Miera nadúmrtnosti teda klesá," uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Medzi najčastejšie príčiny úmrtí (38 percent) počas apríla patrili choroby obehovej sústavy. Tie si vyžiadali takmer 2000 ľudských životov. Na druhom mieste bolo ochorenie COVID-19 (24 percent), ktorý si vyžiadal takmer 1300 obetí. Medzi prvými piatimi najčastejšími príčinami úmrtí boli aj na nádory (19 percent), choroby dýchacej (šesť percent) a tráviacej sústavy (štyri percentá).

Vo štvrtom mesiaci zomrelo 1200 osôb v produktívnom veku, ich miera nadúmrtnosti dosiahla takmer 18 percent. V skupine seniorov nad 65 rokov dosiahla 24 percent, celkovo zomrelo 4000 osôb.

Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo aj v apríli najviac ľudí vo vekovej kategórii nad 65 rokov. Seniori predstavovali podľa ŠÚ SR viac ako tri štvrtiny obetí nového vírusu. Starší seniori nad 75 rokov predstavovali 45 percent obetí nového vírusu, nasledovali mladší seniori (31 percent) a ľudia v produktívnom veku (24 percent).

Následkom nového koronavírusu podľahlo v apríli aj jedno dieťa vo veku do 14 rokov.

Žilinský kraj

Lídrom regionálnej nadúmrtnosti sa v apríli tohto roka stal Žilinský kraj. V tomto regióne zomieralo o 43 percent viac ľudí, ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Tento kraj mal vo štvrtom mesiaci roka aj najvyšší absolútny počet zomretých, a to viac ako 750 ľudí. V utorok o tom informoval Štatistický úrad SR.

Práve Žilinský kraj mal podľa ŠÚ SR ešte v prvých dvoch mesiacoch najnižšiu nadúmrtnosť aj najnižší absolútny počet zomretých. Druhým v poradí bol Trenčiansky kraj s nadúmrtnosťou 35 percent voči priemeru.

Ako priblížila hovorkyňa štatistického úradu Jana Morháčová, aprílový nárast počtu úmrtí oproti predošlým piatim rokom sa v rámci ôsmich krajov Slovenska pohyboval od dvoch po 43 percent. ŠÚ SR v najnovšej štatistike uviedol, že v porovnaní so situáciou v marci došlo k zníženiu intenzity nadúmrtnosti vo všetkých regiónoch.

Bratislavský kraj sa dostal na úroveň pred pandémiou. ŠÚ SR poukázal na to, že v tomto kraji zomrelo v apríli celkovo oproti päťročnému priemeru len o dve percentá osôb viac, a tento región zaznamenal súčasne najvýraznejší pozitívny posun. Jeho nadúmrtnosť ešte v marci dosahovala 44 percent.

Podľa štatistiky zomrelo v absolútnych číslach vo štvrtom mesiaci tohto roka najviac ľudí na následky infekcie COVID-19 v Žilinskom kraji (215), nasledovali Trenčiansky a Prešovský kraj (okolo 200). Najmenej obetí nového koronavírusu mal Bratislavský kraj (84).

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtia

Dôležité udalosti