Sčítanie obyvateľstva ide do finále, aktuálne je sčítaných už vyše 5,15 milióna ľudí

Plná prevádzka na nábreží Dunaja.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Od 3. mája sa asistovaným spôsobom sčítalo vyše 302-tisíc obyvateľov.

V piatom týždni asistovaného sčítania sa počet sčítaných v Slovenskej republike zvýšil o 55.000, čím celkovo stúpol na 5,15 milióna, čiže 91,4 percenta z predpokladaného počtu obyvateľov SR. Informovala o tom hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

„Od 3. mája sa asistovaným spôsobom sčítalo vyše 302.000 obyvateľov,“ dodala Stauder, ktorá zároveň pripomenula, že možnosť využiť asistované sčítanie sa končí v nedeľu 13. júna. „To je definitívny koniec sčítania,“ zdôraznila. Apelovala, aby aj tí, ktorí sa doteraz nemohli alebo zabudli sčítať, či už elektronicky alebo asistovane, využili možnosť navštíviť kontaktné miesto v každej obci, alebo požiadali o návštevu mobilného sčítacieho asistenta. „Táto služba je samozrejme zdarma,“ uistila Stauder.

Po uplynutí 13. júna sa už nebude možné sčítať a tým, ktorí tak dovtedy neurobia, hrozia aj finančné postihy. „Za Štatistický úrad SR stále tvrdíme, že obyvateľ sa má sčítať na základe toho, že je presvedčený o užitočnosti projektu. Na druhej strane zákon hovorí, že obec môže udeliť tomu, kto sa nesčíta, pokutu od 50 do 250 eur,“ dodala Stauder.

Zoznam a adresy kontaktných miest nájdu obyvatelia okrem svojho mesta a obce aj na webovej stránke www.scitanie.sk. Číslo call centra na nahlasovanie mobilnej asistencie je 02/20924919.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sčítanie obyvateľstva

Dôležité udalosti