Zlatá baňa maďarského turizmu Balaton je v ohrození, chcú ho zastavať developeri

Domy pri Balatone v Maďarsku.
Zdroj: repro foto APTN

Na rozvoj prispela veľkou sumou aj vláda.

Najväčšie jazero strednej Európy je v ohrození. Okolie maďarského Balatonu chcú podľa miestnych aktivistov zastavať developeri.

V minulom režime to bola vyhľadávaná destinácia rekreantov zo sovietskeho bloku. Potom trvalo roky, kým sa Balaton zbavil nálepky neatraktívnej dovolenky s nekvalitnými službami.

V posledných sezónach je však jazero opäť v kurze. Na pokojnú prírodu či dobrú kultúru láka tisícky turistov z celej Európy. Jeho okolie sa čoskoro môže zásadne zmeniť.

„Všimli sme si veľký nárast nových developerských projektov priamo na pobreží Balatonu. Takéto stavby zásadne narušia tunajšie prostredie. Začalo sa s výrubom stromov, miznú obrovské plochy tŕstia. Ohrozuje to celý ekosystém,“ tvrdí aktivistka Angela Badzsoová.

Developeri tam chcú podľa všetkého postaviť rôzne hotely a turistické atrakcie. Na rozvoj Balatonu prispela veľkou sumou aj maďarská vláda, ktorá jazero považuje za zlatú baňu turizmu.

„Nie každý nový projekt je nutne zlý, chceme však zabrániť prehnanej výstavbe. Navrhli sme plán rôznych zón, ktorý určuje koľko a aké budovy by sa tu mohli postaviť,“ tvrdí primátor mesta Szigliget Daniel Balassa.

Aj ochranári bijú na poplach

Až 80 kilometrov dlhé jazero má priemernú hĺbku len tri metre. Balaton je domovom pre množstvo druhov chránených živočíchov. Rozsiahle plochy vodnej trávy a trstiny každý rok lákajú sťahovavé vtáky a zároveň pomáhajú udržať vodu čistú. Ak tieto plochy zlikvidujú, podľa environmentálnych aktivistov už jazero nebude v rovnováhe.

Okrem toho sa ukázalo, že niektoré stavby sú nelegálne a pokračujú napriek pokutám. Sťažujú sa aj obyvatelia, ktorí o nových projektoch nevedia takmer nič. Obávajú sa, že ich pokojné dediny pri pobreží jazera sa čoskoro zmenia na extravagantné letovisko pre bohatých.

Tému spracovala Barbara Dudeková.

BALATON/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Developer

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.