Kauza Herák: Premiér Heger by sa na jeho mieste vzdal mandátu, OĽaNO, SaS a Za ľudí ho na to vyzvali

Poslanec Ján Herák.
Zdroj: TASR

Do parlamentu kandidoval za hnutie OĽaNO, po škandále klub opustil.

Koaličné strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí vyzýva poslanca NR SR Jána Heráka, aby sa vzdal mandátu poslanca. O tom, že polícia opäť obnovila vyšetrovanie starého prípadu z roku 2018, kedy čelil trestnému stíhaniu zo sexuálneho zneužitia 16-ročného dievčaťa, ako prvé informovali tvnoviny.sk. Na polícii sa prihlásilo aj tretie dievča, ktoré tvrdí, že sa stalo poslancovou obeťou.

„Bol by to správny signál v súvislosti s ďalším prípadom podozrenia zo sexuálneho zneužitia," uvádza v stanovisku koaličná strana SaS.

Skutok sa mal odohrať na vianočnom tábore pre deti z detských domov. Dievča podľa našich infomácií opísalo, ako ju Ján Herák, ako vedúci tábora, vyzliekol a vykonal na nej súlož.


„Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia, a tiež systém prevencie. Je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje. Aj preto vyjadrujeme podporu všetkým ženám, ktoré sa doteraz báli prehovoriť. Obete nemôžu ostať nikdy bez podpory. Tak ako je prioritou vlády boj proti korupcii, malo by sa ňou stať zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia a to s ohľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú," uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

„Strana Za ľudí pevne verí v to, že je povinnosťou štátu a odzrkadlením jeho kvality obhajovať a chrániť predovšetkým práva najslabších a obetí. Keďže dnes bola médiami zverejnená informácia, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia a keďže sa podozrenie z tohto činu týka mladistvej osoby, túto situáciu vnímame mimoriadne citlivo. Strana Za ľudí preto vyzýva poslanca Heráka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu," uviedlo pre tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Podobný názor má aj hnutie OĽaNO, v ktorom donedávna Herák pôsobil.

"Vzdanie sa poslaneckého mandátu v tejto chvíli považujeme za správne riešenie na upokojenie situácie, vzhľadom na závažnosť obvinení. Veríme, že nezaradený poslanec Ján Herák prijme zodpovedné rozhodnutie," napísalo hnutie vo svojom stanovisku.

Ku koaličným stranám sa pridal aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). "Vzhľadom na citlivosť tejto témy by som sa ja na jeho mieste vzdal poslaneckého mandátu," napísal vo svojom stanovisku.

Ján Herák sa ako nováčik dostal do parlamentu ako poslanec hnutia OĽaNO, po škandále klub opustil.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  
BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obvinenie

Dôležité udalosti