Ako bude vyzerať letná turistická sezóna a aké sú podmienky pre cestovanie?

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Zástupcovia cestovného ruchu približuje detaily.

Zlepšenie pandemickej situácie, postupné uvoľňovanie opatrení a zvyšujúci sa počet zaočkovaných ľudí je kľúčový pre naštartovanie cestovnému ruchu, priblížilo ministerstvo dopravy. Podnikatelia na Slovensku aj cestovné kancelárie tvrdia, že sú pripravené na začiatok letnej turistickej sezóny.

„Začiatok letnej sezóny je mimoriadne dobrá správa, podnikatelia sú pripravení, náročné obdobie pandémie zvládli aj vďaka schémam pomoci pre cestovný ruch, na ktoré sme vyčlenili 257 miliónov eur,“ uviedla Katarína Bruncková, štátna tajomníčka ministerstva. K dnešnému dňu eviduje rezort 13 288 žiadostí v celkovej výške 120 miliónov eur v schéme pomoci de minimis, t.j. do 200 000 eur na žiadateľa.

Rezort dopravy v najbližších dňoch spustí aj veľkú schému pomoci s limitom milión eur na žiadateľa. Podnikatelia budú môcť žiadať o pomoc za celé obdobie pandémie od apríla 2020 až do marca 2021.

Naštartovať domáci cestovný ruch majú pomôcť systémové opatrenia zamerané ako na domácich podnikateľov, tak aj na prezentáciu Slovenska ako destinácie na kľúčových trhoch.

„My Slováci už vieme, že Dovolenka na Slovensku je dobrý nápad, s prezentáciu v zahraničí nám pomôže novozaložená agentúra Slovakia Travel, ktorá sa sústredí na promo krajiny najmä v Česku, Poľsku, Maďarsku či Rakúsku,“ doplnila Bruncková.

V rámci rozvoja domáceho cestovného ruchu rezort dopravy podporil aj krajské a oblastné organizácie cestovného ruchu celkovou sumou 8 175 811 eur. Zároveň inicioval rokovania s rezortom financií na vytvorenie úverovej schémy pre cestovné kancelárie pri riešení problematiky voucherov na odložené zájazdy, ktoré v auguste exspirujú.

Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes zdôraznil, že rok 2020 bol pre CK veľmi náročný. Podnikanie ovplyvnila pandemická situácia, ale aj opatrenia, ako zákaz cestovania s cieľom rekreácie. Cestovky podľa jeho slov zaznamenali pokles 93 % v strate klientely.

Skonštatoval, že pesimistické prognózy sa nenaplnili, nedošlo k hromadnému krachu CK a sú pripravené na sezónu 2021. Na jún už podľa Berkesa väčšina cestoviek hlási vypredané kapacity. V súvislosti s cestovaním v zelenej zóne podotkol, že pre nezaočkovaných je povinnosť PCR a antigénových testov.

Poukázal na to, že v ČR vláda prepláca cestujúcim štyri antigénové a dva PCR testy. Pre zachovanie konkurencieschopnosti s okolitými štátmi by preto privítal takúto výhodu pre cestujúcich aj na Slovensku.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.