NAKA vyšetruje podozrenia, že sa manipulovalo s výpoveďami. Žilinka dal zásah na inšpekcii preveriť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zaistili niekoľko vyšetrovacích spisov.

Máme na Slovensku vojnu policajtov? Policajti z inšpekcie ministerstva vnútra vo štvrtok (10.6.) vtrhli na Národnú kriminálnu agentúru a zobrali so sebou niekoľko spisov. Deje sa tak iba týždeň potom, čo NAKA zadržala šéfa inšpekcie Adriana Szabóa. Generálny prokurátor to vníma ako vážny konflikt v bezpečnostných zložkách, zatiaľ čo špeciálny prokurátor hovorí o systéme našich ľudí, ktorý sa snaží brániť.

Iba minulý štvrtok vtrhla NAKA do budovy inšpekcie ministerstva vnútra a zobrala so sebou šéfa Adriána Szabóa. Dnes inšpekcia vracia úder a z budovy prezídia si odnáša množstvo spisov.

Celkovo má ísť o 14 vyšetrovacích spisov. Medzi nimi má byť aj kauza Očistec, v ktorej sú vo väzbe také mená ako Tibor Gašpar, Peter Hraško či Dušan Kováčik. Zobrať so sebou mali aj prípad exšéfa tajných Vladimíra Pčolinského. Krajský prokurátor ubezpečuje, že to nezbrzdí vyšetrovanie a neohrozí prebiehajúce vyšetrovanie v iných trestných veciach. Rovnaký postoj zaujal aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Policajti z inšpekcie si mali z NAKA odniesť niekoľko živých spisov. Dozorový prokurátor však uisťuje, že je to len nachvíľu.

Podľa informácií dozorového prokurátora budú vyšetrovacie spisy vrátené už zajtra. Spisy veľkého rozsahu budú vrátené do dvoch dní.

Lipšic odmieta boj medzi policajtmi. „Tu nejde o žiaden boj bezpečnostných zložiek. Tu máme veľmi skúsených vyšetrovateľov, ktorí v minulosti odhalili predstaviteľov najnebezpečnejších zločineckých skupín. Či to boli sýkorovci, takáčovci, piťovci. To sú tí istí vyšetrovatelia,“ hovorí špeciálny prokurátor.

Zareagoval aj minister vnútra Roman Mikulec. „Viete, to stále hovoríte vy a podsúvate to ako vojnu. Nehovorím, že vy, ale myslím tým niektorých ľudí, ktorí v tom chcú mať vojnu, ale ako by to teda mali spraviť? Tá inšpekcia to má vyšetriť a prešetriť, keď si nevyžiada spisy od NAKA. Inak sa to nedá asi urobiť,“ hovorí Mikulec.

Inak sa na to však pozerá generálny prokurátor. „Generálny prokurátor Maroš Žilinka veľmi citlivo vníma udalosti ostatných dní, ktoré nesú znaky vážného konfliktu v bezpečnostných zložkách štátu,“ reagoval tlačový odbor generálnej prokuratúry.

Žilinka prikázal krajskému prokurátorovi, aby preskúmal zákonnosť dnešnej akcie.

„Je rozpracovaných množstvo ďalších vecí, ktoré smerujú ešte na vyššie poschodia verejných funkcionárov a myslím si, že tieto kroky, ktoré sa dnes dejú nás vrátiť do systému našich ľudí,“ myslí si Lipšic.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti