Odborníčka o Herákovej obhajobe: Bolo to absurdné, zvrátené a dievča v tábore ponížil

Ján Herák.
Zdroj: TASR

Z Herákových slov vyplýva, že pochybila aj riaditeľka detského domova. Na gynekológiu ju nemal brať muž, ktorý bol obvinený.

Ján Herák, ktorý sa po vlne obvinení zo sexuálneho zneužívania vzdal poslaneckého mandátu, predstúpil pred novinárov aj so svojou advokátkou a vysvetlil, ako sa celá udalosť podľa jeho slov stala.

Priznal, že v jednom prípade bol konfrontovaný priamo v tábore s tým, že zneužil maloleté dievča. Herák na tlačovej konferencii povedal, že keď sa od iných ľudí dozvedel, že to o ňom dievča rozpráva, išiel za ňou, vzal ju do auta a odviezol ju na gynekologické vyšetrenie. Tvrdí, že ak by ju naozaj znásilnil, nešiel by s ňou k lekárovi. Navyše to všetko mala odsúhlasiť riaditeľka detského domova, v ktorom dievča vyrastalo.

Ak by aj boli Herákove slová pravdivé, podľa odborníčky je tento jeho postup neprípustný. Sociálna poradkyňa Ida Želinská sa maloletým obetiam násilia dlhodobo venuje a hovorí, že Herákove slová boli podľa nej absurdné.

Obeť a násilníka treba oddeliť

Najzávažnejšie je podľa Želinskej to, že dievča vzal k lekárovi samotný Herák, teda človek, ktorý bol obvinený zo zneužívania. Odborníčka hovorí, že po takom obvinení musia byť potenciálna obeť a potenciálny násilník okamžite oddelení a celú vec mal riešiť riaditeľ detského domova, v ktorom dievča vyrastalo. Riaditeľka mala prísť do tábora aj so psychológom, zavolať políciu, vysvetliť dievčaťu, čo sa bude diať a byť jej celý čas oporou.

„Ak to bolo takto, ako to opísal Ján Herák a nemám dôvod mu neveriť, tak je to niečo také šialené, také zvrátené, že sa to vlastne ani nedá komentovať. Hádam len, že k vlastným deťom by sme sa takto nesprávali, tak prečo k tým štátnym?“ hovorí Žilinská.

Situácia bola o to citlivejšia, že dievča išlo na gynekologickú prehliadku, ktorá pre ňu nemohla byť príjemná.

„Herákovo vyjadrenie bolo asi to najhoršie, čo som k tomuto prípadu počula,“ dodáva Želinská.

Tento príbeh podľa nej ukazuje, nakoľko sú dospelí zodpovední ľudia spolupáchateľmi takýchto zločinov. Spôsob, akým dospelí riešili situáciu v tábore, bol podľa Želinskej presne taký, ako sa spoločnosť ponižujúco správa k obetiam násilia.

„Keď toto videli ostatné dievčatá v tábore, už v živote nič nenahlásia, lebo vedia, že výsledkom bude, že im nebudú veriť, že budú ponížené a ponechané s agresorom v jednom priestore,“ hovorí Želinská.

Poukazuje aj na fakt, že sexuálne násilie na deťoch je často vykonávané formou análneho sexu. Ak to dieťa nepovie, lekár si nič nemusí všimnúť.

S otázkou, či riaditeľka detského domova reagovala v danej situácii správne, sme sa obrátili aj na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrenie sa k prípadu nebudú vyjadrovať.

Prečítajte si tiež:

Obeť si vypočujte a skúste pomôcť

K zneužívaniu dochádza aj v domácom prostredí a aj na deťoch, ktoré nevyrastajú v detskom domove. Ak sa nám niekto s takou dôvernou informáciou zverí, máme ho podľa Želinskej vypočuť a zistiť, kde má k násiliu dochádzať.

Ak chcete dieťaťu pomôcť, ale neviete ako, môžete mu ponúknuť, že s ním zavoláte na tiesňovú linku alebo sociálku, ktorá sa už s takým dieťaťom vie rozprávať a vedia, čo majú robiť.

Dieťaťu môžete ponúknuť, aby u vás ostalo, ak sa doma necíti bezpečne.

Exposlanec Herák je obvinený v troch prípadoch sexuálneho zneužívania a z mravného ohrozenia mládeže.

Zdroj: TV Markíza

Herák po tom, čo sa vzdal mandátu, povedal, že má svedomie čisté a chce chrániť svoje meno a svoju rodinu. Od organizovania detských táborov si dáva pauzu.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján Herák

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.