Komáre už začínajú poriadne štípať. Najhoršie je to v okolí rieky Morava

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

V Nitre našli iný spôsob likvidácie ako chemický postrek.

Obyvateľov obcí v Pomoraví zasa po roku trápia komáre. Na jednom sa všetci zhodujú. Dotieravý hmyz im pije krv. Nie všetci však súhlasia s chemickým postrekom.

V Gajaroch sa rozhodli, že budú komáre chemicky striekať. V obci funguje zopár dobrovoľníkov, ktorí sa snažili monitorovať okolie pre aplikáciu biologického postreku. Tvrdia, že starosta sa na ekologickejšiu verziu vykašlal. Ich koordinátorka Zuzana Grujbárová hovorí, že od obce neprišla voči dobrovoľníkom žiadna odpoveď.

Starosta obce Martin Rybecký jej však oponuje. Podľa jeho slov ide o veľké katastrálne územie obce a nie je šanca odsledovať biologický postrek.

Striekať budú aj vo Vysokej pri Morave, v Záhorskej Vsi a v Malých Levároch sa ešte nerozhodli.

Zdroj: BSK

V Nitre už proti obťažujúcemu hmyzu zakročili. A to na miestach, kde sa v týchto dňoch zdržuje najviac ľudí. „Nie je to postrek. Stroj vyrába veľmi jemnú hmlu, ktorá sa vznáša nad zemou. V prírode a parku nezostáva žiaden insekticíd,“ vysvetlil entomológ a odborník na dezinsekciu Jozef Brestovský.

Pod Zoborom to robia každoročne začiatkom leta, vždy skoro ráno. „Aktivita včiel sa začína, až keď vyjde slnko. Robí sa to takto zavčasu, kedy sú včielky ešte v úľoch a sú chránené, ak by sme okolo nich išli,“ doplnil Jozef Brestovský.

V Nitre ešte plánujú vystriekať aj psie výbehy na sídliskách prípravkom proti blchám a kliešťom.

Tému spracovali Soňa Cipínová a Jakub Takáč.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

ZÁHORIE, NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Záhorie

Dôležité udalosti