Rodičia sa roky súdili s nemocnicou za smrť dcérky. Až dnes im dal súd za pravdu a priznal odškodné

Rodičia zosnulej Ninky - Dana a Ľubomír Chucheľovci.
Zdroj: TV Markíza

Trenčianska nemocnica sa nateraz k rozsudku vyjadrovať nebude.

Osem rokov sa snažili dovolať spravodlivosti a poukázať na chybu lekárov nemocnice. Vo štvrtok (10. júna) im okresný súd v Trenčíne dal za pravdu. Rodičia nebohej šesťročnej Ninky odchádzali zo súdu so slzami v očiach.

Ninka Chucheľová zomrela na dehydratáciu po črevnej chrípke v Bratislave. Tam ju v kritickom stave previezli z Fakultnej nemocnice Trenčín. Rodičia tvrdia, že chybu urobili už v trenčianskej nemocnici službukonajúce lekárky. Údajne jej dali neskoro antibiotiká a nedostatočné množstvo infúzií.

Mama nebohého dievčatka Dana Chucheľová nám povedala, že sa potvrdilo to, čo hovorili - nemocnica pochybila. Rodičia sú radi, že sa to už skončilo, pretože ich prípad sa ťahal veľmi dlho.

Na začiatku sa manželia Chucheľovci obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten až dvakrát rozhodol v ich neprospech. Dokonca na základe rozhodnutia úradu zastavila vyšetrovanie aj polícia.

Prípad opäť otvorili dva dni pred vypršaním termínu

Generálna prokuratúra však prikázala opäť prípad otvoriť. „Bolo to v podstate dva dni do vypršania lehoty. V prípade sa potvrdilo, že je tam pochybenie,“ konštatoval Ľubomír Chucheľ.

Podľa trenčianskej okresnej sudkyne ÚDZS opakovane konštatoval, že k postupu non lege artis nedošlo a s konečnou platnosťou túto otázku musel vyriešiť až súd.

A ten dal za pravdu Ninkiným rodičom. „Trauma, ktorá vznikla žalobcom smrťou ich dcéry, je neodstrániteľná z ich citového života. Vzťah rodičov k dieťaťu je jedinečný a nenahraditeľný. A protiprávne narušenie týchto vzťahov predstavuje neoprávnený zásah do práva na súkromie a rodinný život,“ dôvodila sudkyňa.

Trenčianska fakultná nemocnica sa nateraz k rozsudku vyjadrovať nebude, pretože ešte nepozná obsah celého výroku a odôvodnenia. Podľa rozhodnutia však musí finančne odškodniť každého z rodičov vo výške 30-tisíc eur a musí sa im písomne ospravedlniť. Okrem toho musí rodičom zaplatiť trovy konania v plnej výške. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Prípad sledoval reportér Michal Bujna.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

TRENČÍN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti