V Británii sa objavilo veľmi vzácne ochorenie, prejavuje sa bolestivými pľuzgiermi

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Esich Elena

Vírus sa na človeka prenáša pohryznutím, škrabnutím alebo priamym kontaktom s krvou infikovaných zvierat.

Veľká Británia hlási dva prípady nákazy opičími kiahňami. Podľa tamojších úradov sa však ľudia šírenia ochorenia, ktoré spôsobuje bolestivé pľuzgiere, nemusia obávať. Píše The Mirror.

Vzácne opičie kiahne sa objavili u dvoch ľudí vo Walese. Obaja dva pacienti sú momentálne na pozorovaní v nemocnici.

„Prípady opičích kiahní sú vo Veľkej Británii vzácnou udalosťou. Riziko pre širokú verejnosť je veľmi nízke,“ uviedol Richard Firth z Inštitútu pre verejné zdravie.

Nízke riziko tiež potvrdzuje Štátny zdravotný ústav (SZÚ), ktorý tiež považuje možnosť šírenia ochorenia medzi ľuďmi za zanedbateľné.

Opičie kiahne sa v Británii prvýkrát objavili v roku 2018, kedy si ich priviezli dve osoby z Nigérie, treťou nakazenou bola zdravotníčka, ktorá ich ošetrovala.

Vírus opičích kiahní sa na človeka prenáša pohryznutím, škrabnutím alebo priamym kontaktom s krvou infikovaných zvierat, a to najmä hlodavcov, ale aj primátov.

K šíreniu vírusu dochádza aj respiračnou cestou, telovými tekutinami infikovaných ľudí a predmetmi kontaminovanými vírusom.

Prejavy ochorenia sú podobné ako v prípade pravých kiahní. Patria medzi ne horúčky, bolesti hlavy a zimnica, následne sa na tele objavuje svrbivá vyrážka. Vakcína proti opičím kiahňam neexistuje.

LONDÝN/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti