Herákov asistent inštruoval ľudí z detského tábora, ako majú komunikovať

Ján Herák.
Zdroj: TASR

Ak by ich oslovili novinári, mali si otázky vypýtať mailom a mali mu ich preposlať.

Poslanecký asistent Jána Heráka a animátor v jeho táboroch Roman Šatara zverejnil na Facebooku video adresované ostatným kolegom animátorom. Vo videu hovorí, že médiá prekrúcajú slová a vyzval ich, aby novinárom neodpovedali na otázky. Ak aj nejaké dostanú, majú si ich vypýtať emailom a spolu s ním konzultovať odpovede.

Šatara tiež vo videu hovorí, aby animátori o Herákovej kauze nediskutovali ani medzi sebou na Facebooku. „Nepíšte, nekomentuje to, nepíšte si medzi sebou. Tento svet je zlý a tieto veci raz môžu byť použité proti vám. Prosím, nekomunikujte ďalej o týchto veciach,“ povedal Šatara vo videu.

Len som chcel, aby sa do toho animátori nenamočili ešte viac

Video neskôr stiahol. Pre tvnoviny.sk Šatara povedal, že za videom si stojí a stiahol ho len preto, lebo ho už videli všetci tí, ktorí mali.

Tvrdí, že nikomu nezakázal komunikovať s médiami. „Ja som tam nič zlé nepovedal, nikomu som nezakázal komunikovať s médiami. Ale sami dobre viete, ako funguje mediálny svet. Vidíte, čo ste urobili s pánom Herákom. Len som chcel, aby sa do toho animátori nenamočili zbytočne ešte viac. Ide o ich bezpečnosť a chceme očistiť meno Jána Heráka a meno občianskeho združenia Fantázia detí, lebo viem, ako to celé je. Keby pán Herák niečo také spôsobil, určite by sme neorganizovali tábory tak veľa rokov,“ povedal Šatara.

Zopakoval, že sa chcel vyhnúť len tomu, aby médiá prekrútili slová, ktoré by im povedali animátori.

Na jeho mieste by urobil to isté

Herák je obvinený v troch prípadoch sexuálneho zneužívania mladistvých dievčat v detských táboroch. Počas vyhlásenia o vzdaní sa mandátu poslanca národnej rady opísal, ako malo k jednému z incidentov dôjsť.

Počas tábora sa dozvedel, že dievča iným ľuďom oznámilo, že ju Herák zneužil. Ten kontaktoval riaditeľku detského domova, kde dievča žilo a ona mu odporučila, aby dievča odviezol na gynekologickú prehliadku. Podľa Heráka sa s nimi viezol aj ďalší animátor ako svedok.

Šatara hovorí, že tento postup bol štandardný a normálny. Herák podľa neho urobil len to, čo mu poradila riaditeľka detského domova. Stojí si za tým, že na vyšetrenie s dievčaťom mal ísť Herák ako vedúci tábora. Či podľa neho nepochybila riaditeľka domova, neodpovedal.

„Ja som na tom tábore nebol, keď sa to stalo, ja som sa to dozvedel až potom a nemôžem sa viac vyjadrovať. Ja by som v jeho situácii urobil to isté, aby sa nestalo niečo také, čo sa teraz deje, že si niekto niečo vymyslí,“ povedal Šatara.

Sociálna poradkyňa Ida Želinská hovorí, že tento postup bol absurdný. Za dievčaťom mala prísť riaditeľka domova, byť jej oporou a informovať ju o každom kroku, ktorý nasleduje po oznámení sexuálneho zneužívania.

BRATISLAVA/TV Markíza, Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján Herák

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.