Rok po tragédii na škole vo Vrútkach. Nepriestrelné sklá, guľa namiesto kľučiek a video vrátnik

Vchod do Spojenej školy vo Vrútkach, kde sa pred rokom odohrala tragédia.
Zdroj: TV Markíza

Po incidente sa výrazne zvýšil v ostatných školách počet psychológov i asistentov.

Školu lepšie zabezpečili. V piatok (11. 6.) je presne rok po tragédii na Spojenej škole vo Vrútkach. Polícia na sídlisku pri škole zastrelila muža, ktorý zranil učiteľku, štyri deti a zabil zástupcu školy Jaroslava Budza.

Škola zabezpečila vstup a ministerstvo tvrdí, že v školách je viac asistentov či psychológov, ktorí sa môžu venovať deťom, ktoré to potrebujú.

Dvadsaťdvaročný bývalý študent Ivan rozbil sklo na vchodových dverách školy. S nožom v ruke sa prebil cez školníka a vtrhol do triedy. Učiteľku so žiakmi pribehol brániť zástupca školy. Útok neprežil.

„Nič veľké, pompézne sa nezorganizuje ani na úrovni školy, ani mesta. Na druhej strane viem, že po súkromnej línii sme si každý uctili pamiatku Jaroslava Budza a budeme na neho navždy spomínať,“ povedal nám primátor Branislav Zacharides.

Po incidente škola prijala nové bezpečnostné opatrenia. Vstup do budovy chráni nepriestrelné sklo aj video vrátnik. Každú kľučku na dverách triedy vymenili za guľu.

Ministerstvo školstva tvrdí, že po tejto tragédii posilnilo počet školských zamestnancov o takmer 3 000 - či už psychológov, asistentov alebo ďalšie podporné profesie. Ministerstvo školstva na to vyčlenilo 82 miliónov eur.

„Spolupracujeme s Nadáciou Markíza na projekte Odpíšeme Ti, ktorého cieľom je poradenstvo pre deti a žiakov, ktorí sa stretli so šikanou,“ povedala nám Michaela Domorák Barnová z ministerstvo školstva.

Školáci tak majú možnosť spojiť sa so psychológom a nájsť potrebnú pomoc s úzkosťou, násilím či závislosťou.

Reportáž spracovala Zuzana Gadušová.

VRÚTKY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vrútky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.